Informace SČF 2/2004: 75 let filatelie na Žambersku

V letech poválečných po roce 1918 nebyli sběratelé poštovních známek v našem kraji nijak organizováni, na sbírání známek pohlíželo se tehdy jako na nevinnou zábavu. Sbíraly se hlavně známky upotřebené. Sbírání známek se stávalo ušlechtilým sportem, filatelie byla mnohým v suchopáru denního života oázou, která jemným způsobem zušlechťovala a sbližovala sběratele, jejichž jednou z radostí bylo hledat v zapadlých koutech světa spřátelené duše.

Postupem doby se filatelie ve zdejším kraji začala šířit velice slibně, při mých obchodních cestách seznamoval jsem se s mnoha sběrateli.

V roce 1929 jsem kupoval na poště v Jablonném některé mně chybějící hodnoty a seznámil jsem se s poštovním úředníkem Václavem Karlem, také sběratelem.

Slovo dalo slovo a ke konci roku 1929 osm nadšených sběratelů poštovních známek v Žamberku a Jablonném nad Orlicí založilo Kroužek neodvislých filatelistů.

Tolik ze vzpomínek pana Jindřicha Mahra, jednoho z průkopníků filatelie na Žambersku.

Již během prvního roku své existence Kroužek neodvislých filatelistů docílil počtu 18 členů. Mezi zakládající členy patřil starosta města Vamberka Waldemar Mazura, dále Rudolf Hostovský, Václav Jůza, Václav Karel, Růžena Kuthanová, Viktor Látal, Jindřich Mahr a další.

A právě památce těchto prvních filatelistů věnujeme výstavu, která bude slavnostně otevřena v neděli 25. dubna 2004 v Muzeu města Žamberka. K dispozici bude obálka s přítiskem a zvláštní rekomandační nálepka.

Mgr. Jaroslav Maleček
tajemník SČF

Autor: SČF | 19. 5. 2004

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář


© 2002 - 2020 Zdeněk Jindra
ISSN 1214-4223