Hradčany - první známková emise svobodného Československa

Dne 18. 12. 1918, na přepážce pošty Praha 1, začal prodej prvních hodnot definitivních známek Československa od A. Muchy s motivem Hradčan. Začala tím éra naší bohaté a ve světě pro svou uměleckou propracovanost uznávané známkové tvorby.

Mnoho československých, ale i světových sběratelů zůstalo při své sběratelské vášni věrno již zmiňované I. emisi, tzv. Hradčanům. Za těch 85 let, co koncem tohoto roku uplynou, prošla tato emise důkladným studiem. Mnoho sběratelů strávilo velkou část svého života zkoumáním, studiem a rekonstrukcí materiálu této emise. Z práce těchto lidí, kteří svému koníčku věnovali spoustu svého času, těží ti, kteří se sbírání této emise dnes věnují. Těmto známým a mnoha neznámým, kteří této emisi věnovali v minulosti svůj život, patří náš dík.

V současné době jsou u této emise popsány tři základní typy známek jeden tzv. spirálový a dva tzv. příčkové (levá a pravá příčka). Monografie čs. známek č. 1 dále popisuje základní deskové vady (DV) u všech hradčanských známek. No a díky práci již zmiňovaných nadšenců je možné podle drobných deskových vad určit skoro všechny jednotlivé známky do jejich známkových polí (ZP) v příslušných tiskových deskách (TD). Prostě, je zde vidět spousta práce, co generace předchozích sběratelů této emise svému koníčku odvedly.

Závěrem je nutno dodat, že mnoho současných nadšenců pokračuje v dalším zkoumání, je tedy možné, že emise Hradčany nás v budoucnu ještě překvapí.

Několik z těchto sběratelů a nadšenců tvoří skupinu, která zasílá příspěvky a vytváří www stránky věnované Hradčanům, hostující na obchodním serveru www.philashop.cz. Naleznete zde sekci nazvanou Hradčany. Tvoří ji dvě části.

Jedna je věnovaná přímo známkám a druhá jejich použití. V té první je prozatím postupně doplňovaná obrazová galerie DV dle údajů uvedených v Monografii č. 1, no a v té druhé jsou zobrazovány položky ze sbírek těchto nadšenců. Najdete zde zobrazeno velké množství celistvostí rozdělených do několika oblastí. No sami posuďte, stačí jen kliknout a pak už se jen kochat.

Hradčany - první známková emise svobodného Československa


Autor: Radomír Danenberger | 14. 3. 2003

Komentáře

Zajímavá a poucná stránka

Přidat komentář  | Zobrazit komentáře

Související články


© 2002 - 2020 Zdeněk Jindra
ISSN 1214-4223