Hradčany 50h III

Hradčany 50h v kresbě c) patří stejně jako hodnota 30h v kresbě a) stejné emise mezi ty nejméně oblíbené. U 30h je to nevhodná barva, studium těchto známek je velice namáhavé na oči a u hodnoty 50h – i když podle mého názoru tato hodnota patří k nejzdařilejším – je to naprostý nedostatek vad, retuší, závojů a jiných odchylek, mimo deskové vady, uvedené v Monografii č.1. Přece jen se dá při prohlížení těchto známek nalézt něco zajímavého, alespoň v podobě poškozeného rámu. Ve větší partii těchto známek jsem nalezl na 21.ZP/II.TD poškozený rám na levé straně u spoje rámců.
Hradčany 50h III
1. varianta

Poškození vykazuje postupnou deformaci během tisku, mizí část poškozeného a doleva vyhnutého rámu, rozšiřuje se bílý závoj a předpokládám, že poškození se dále zvětšovalo. Vada pochází s největší pravděpodobností z konce tisku této hodnoty, známky, které mám k dispozici nesou data použití 30.X.1920, 3.XI.1920 a 5.XI.1920, vše použito na poště Královo Pole.
Hradčany 50h III
2. varianta

Ještě bych chtěl upozornit sběratele, kteří se hlouběji zabývají emisí Hradčany na hodnotu 25h a) 1.ZP/I.TD. Na některých známkách se vyskytuje dosti silný vryp od levého horního rohu, který přetíná oblouk pod 5.listem. Tento vryp bývá často zaměňován za prasklinu v tiskové desce. Protože levý horní roh na tomto známkovém poli je poškozený, byla tiskárna pravděpodobně rozhodnuta toto napravit a roh opravit. Přitom došlo k ujetí nástroje a objevila se výše popsaná rýha.
Hradčany 50h III


Autor: Jaroslav Michalík | 7. 10. 2008

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář


© 2002 - 2020 Zdeněk Jindra
ISSN 1214-4223