Hrad Kašperk

Datum vydání: 11. března 2020
Název emise: Hrad Kašperk
Nominální hodnota: 27 Kč
Katalogové číslo: 1064
Výtvarný návrh: Adolf Absolon
Tiskové listy: á 8 ks známek
Rozměr obrázu známky: 40 x 23 mm
Druh tisku: plnobarevný ofset

Hrad Kašperk

Námět známky:

hrad Kašperk z mírného nadhledu. V popředí známky jsou dominantní dvě hradní věže. Na pozadí známky je zachyceno malebné okolí šumavského podhůří.  

Hrad Kašperk, postavený z příkazu českého krále a římského císaře Karla IV., se nachází v malebném koutu Šumavy u nedalekých Kašperských Hor. Jedná se o nejvýše položený královský hrad v Čechách. Jeho stavitele vedly ke stavbě hlavně tyto důvody: střežit hranici s Bavorskem, ochránit naleziště zlata a zabezpečit důležitou obchodní trasu. Obdélný palác a na něj napojené obytné věže představují samostatné hradní jádro. Toto jádro je obehnáno souvislým opevněním. Na hradní jádro se dále napojuje hradní nádvoří. Ač hrad královský, byl Kašperk spravován šlechtou a ne královskou komorou. Držitelé hrad spravovali a udržovali. Mezi ty nejzajímavější držitele jmenujme například mincmistr Petr Zmrzlík ze Svojšína a Orlíka, mocný šlechtic Zdeněk ze Štenberka, místokancléř a tajemník Ferdinanda I., slezský rytíř Jiří z Lokšan. Takto hrad naplnil svou úlohu v českých dějinách. V následujících dobách, především vinou nedostatku financí, hrad rychle chátral. Dovršením toho byl rok 1616, kdy byl již opuštěný a zchátralý hrad královskou komorou odprodán městu Kašperské Hory.
(zdroj www.cpost.cz)

FDC – obálka prvního dne vydání:

Se známkou se vydává obálka prvního dne vydání včetně příležitostného poštovního razítka.
(zdroj www.cpost.cz)

Hrad Kašperk

Hrad Kašperk

Hrad Kašperk

Poznámka redakce:

určitě jste si všimli nového způsobu zveřejňování novinek. Naší snahou je mít co nejrozsáhlejší informace a obrázky všeho dostupného filatelistického materiálu. Dejte nám vědět, jak se Vám nové články o novinkách zamlouvají.

Novinky za nominál:

nově v našem eshopu nabízíme nové poštovní známky ČR za nominál. Tuto konkrétní známku zakoupíte zde na tomto odkazu.

Autor: Zdeněk Jindra | 7. 4. 2020

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář


© 2002 - 2020 Zdeněk Jindra
ISSN 1214-4223