Historické dopravní prostředky - Slovenská strela

Datum vydání: 17. února 2016
Název emise: Historické dopravní prostředky: Slovenská strela
Nominální hodnota: 27 Kč
Katalogové číslo: 876
Výtvarný návrh: Petr Ptáček
Tiskové listy: á 50 ks známek v šachovnicovém soutisku: 25 ks vlak + 25 ks parník
Rozměr obrázu známky: 40 x 23
Druh tisku: plnobarevný ofset

Historické dopravní prostředky - Slovenská strela

Námět známky:

„Slovenská strela“ – motorový vůz řady M 290.0 (výrobní typové označení Tatra 68), označovaný podle spoje, na němž jezdil. Dva vozy, M 290.001 a M 290.002 byly vyrobeny v roce 1936 pro Československé státní dráhy v Tatře Kopřivnice. Unikátní elektromechanický přenos výkonu navrhl vsetínský elektrotechnik Josef Sousedík.

Slovenská strela (česky Slovenská střela) je expresní či rychlíkový železniční spoj, který od července 1936 jezdí mezi českým hlavním městem Prahou a slovenským hlavním městem Bratislavou a proslavil se velkou rychlostí v počátcích své existence. Je úzce spojen s dvojicí motorových vozů M 290.0 (Tatra 68) z poloviny 30. let 20. století, které o více než hodinu zkrátily jízdní dobu oproti nejrychlejšímu spoji, vedeném parní lokomotivou. Celková řádná jízdní doba 4 h 18 min byla překonána až v 21. století. Motorové vozy si tak vysloužily identickou přezdívku, a naopak vlakový spoj byl označen MR 175 (ve směru do Prahy) a MR 176 (ve směru do Bratislavy) podle sousloví motorový rychlík. Jednalo se o první nasazení motorového vlaku tohoto druhu v Československu. Za druhé světové války tento spoj nejezdil.

V letech 1946 až 2006 jezdily na rychlíku Slovenská strela běžné rychlíkové soupravy tažené lokomotivou. V 60. letech z jízdního řádu pojem Slovenská strela na nějaký čas mizí, zato vzniká Ostravan-Bratislavan expres.

Od 10. prosince 2006 měly označení SuperCity Slovenská strela spoje EuroCity provozované Českými drahami ve spolupráci se Železniční společností Slovensko.
(zdroj www.cpost.cz)

FDC – obálka prvního dne vydání:

Se známkou se vydává obálka prvního dne vydání včetně příležitostného poštovního razítka.
(zdroj www.cpost.cz)

Historické dopravní prostředky - Slovenská strela

Historické dopravní prostředky - Slovenská strela

Historické dopravní prostředky - Slovenská strela

Poznámka redakce:

určitě jste si všimli nového způsobu zveřejňování novinek. Naší snahou je mít co nejrozsáhlejší informace a obrázky všeho dostupného filatelistického materiálu. Dejte nám vědět, jak se Vám nové články o novinkách zamlouvají.

Novinky za nominál:

nově v našem eshopu nabízíme nové poštovní známky ČR za nominál. Tuto konkrétní známku zakoupíte zde na tomto odkazu.

Autor: Zdeněk Jindra | 17. 2. 2016

Komentáře

Malé upřesnění

Ještě jedno upřesnění

Přidat komentář  | Zobrazit komentáře


© 2002 - 2020 Zdeněk Jindra
ISSN 1214-4223