Historické dopravní prostředky: automobil Z4 (Zbrojovka Brno)

Datum vydání: 10. 6. 2014


Datum vydání: 11. června 2014
Název emise: Historické dopravní prostředky: automobil Z4 (Zbrojovka Brno)
Nominální hodnota: 25 Kč
Katalogové číslo: 810
Výtvarný návrh: Václav Zapadlík
Tiskové listy: á 50 ks známek v šachovnicovém soutisku: 25 ks automobil + 25 ks parník
Rozměr obrázu známky: 40 x 23 mm
Druh tisku: plnobarevný ofset


Námět známky:

Automobil Z4 (Zbrojovka Brno).
Automobil Z-4 od výrobce Zbrojovka Brno byl vyroben roku 1936, má dvoudobý čtyřválcový motor chlazený vodou o objemu 980 ccm s výkonem 25 koní a s maximální rychlostí 100 km/h při průměrné spotřebě 8 litrů na 100 km. Kabriolet vážící 810 kg má třístupňovou převodovku a přední náhon. Rám je žebřinový, všechna kola jsou nezávisle odpružená listovými pery s hydraulickými pákovými tlumiči. Bubnové brzdy jsou umístěny na všech kolech. Dvoudveřová uzavřená karosérie Zetky je vyrobena z ocelového plechu připevněným šrouby na dřevěné kostře. Podlaha vozu je též z dřevěných prken. Rezervní kolo je umístěno na mohutném držáku vzadu za autem a do kufru byl přístup zevnitř vozu po odklopení opěradla zadního sedadla.

Vůz Z-4 se poprvé představil v dubnu 1933 na pražském autosalonu. Zetky s pohonem předních kol se staly rychle oblíbeným vozem. Měly i závodní úspěchy – roku 1934 zvítězily v soutěži 1 000 mil československých mezi Prahou, Brnem a Bratislavou s rychlostním průměrem 92 km/h. Zetky slavily i společenské úspěchy. V Praze vznikl Z-klub majitelů Zetek, jehož členem byl i Vlasta Burian (zobrazený citronově žlutý automobil je dodnes zachovaný exemplář ze sbírky právě Vlasty Buriana).
(zdroj www.cpost.cz)

FDC – obálka prvního dne vydání:

Se známkou se vydává obálka prvního dne vydání včetně příležitostného poštovního razítka.
(zdroj www.cpost.cz)
Poznámka redakce:

určitě jste si všimli nového způsobu zveřejňování novinek. Naší snahou je mít co nejrozsáhlejší informace a obrázky všeho dostupného filatelistického materiálu. Dejte nám vědět, jak se Vám nové články o novinkách zamlouvají.

Novinky za nominál:

nově v našem eshopu nabízíme nové poštovní známky ČR za nominál. Tuto konkrétní známku zakoupíte zde na tomto odkazu.

Autor: Zdeněk Jindra
ZdenekJindra@infofila.cz

Vytištěno ze serveru https://www.infofila.cz