František Beneš a jeho vyjádření k padělkům na Aukru

Milý pane Jindro,

Vaše snaha o očistu Aukra je jistě chvályhodná, ale obávám se, přes případná jednotlivá vítězství obecně půjde o boj s větrnými mlýny. Rozhodně není v silách Aukra (ani jiného provozovatele podobných aukcí) prověřovat, které z nabízených položek jsou pravé, a které nikoli (ani to přezkoumávat na základě podnětů dražitelů). Princip, na němž podvodníci pracují, je jednoduchý: Uspokojují touhu některých lidí po nemožném (neboli - za málo peněz získat hodně muziky). Samozřejmě, ty největší výstřelky poznáme i z pouhých skenů, ale v mnoha dalších případech je ke skutečně zodpovědnému vyjádření třeba prozkoumat originál, který někdo musí předložit znalci a práci uhradit (takových případů totiž budou tisíce). Znalců je přitom celá řada, a praxe ukázala, že někteří z nich jsou, bohužel, spíše pomocníky padělatelů, než ochránci sběratelů… (ale to je stará vesta a zdaleka se to netýká jen filatelie).

Někdy slýcháme, že žijeme v době padělků, ale tak to bylo vždycky a rozvoj internetu to jenom urychlil a zjednodušil. Padělá se všechno – od peněz, přes kabelky Louis Vuitton, léky, potraviny, knihy, počítačové programy, CD a DVD, náhradní díly k automobilům, po předměty sběratelského zájmu – obrazy, známky, mince, hračky, starožitnosti… (a to je jen velmi, velmi namátkou, protože padělání zasahuje snad do všech oblastí současného života). A nejde jen o padělky, na stejném principu pracují i prodejci zázračných tablet na zhubnutí (po nichž jsou i jejich propagátoři z řad umělců dál stejně tlustí), stokrát předražených hrnců a pokrývek, hlasatelé poselství o blížícím se konci světa, před nímž nás uchrání jen to, když jim odevzdáme svůj majetek – a tak bychom mohli pokračovat donekonečna. Prostě klam a podvod (stejně jako bakterie a mikrobi) nás obklopují a útočí na nás a naše peněženky každodenně - a je na každém, zda je dokáže rozpoznat a odolat jim.

Myslím, že v každém oboru – tedy i ve filatelii - je východiskem osvěta: znovu a znovu připomínat, že utratit špatně peníze je ta nejjednodušší věc na světě. Současně si je ale třeba uvědomit, že nejsme opatrovníci těch kupujících a nemůžeme je stále držet za ruku. Komise znalců SČF – či jednotliví znalci v jejím rámci i mimo něj - k tomu ostatně ani neslouží. Nejsme státem zřízený úřad s přidělenými prostředky, abychom chránili spotřebitele. Jsme odborníci, kteří by na konkrétní dotaz měli umět konkrétně odpovědět. Někteří z nás se v rámci bezplatných konzultací snažíme poradit sběratelům, kteří přijdou s konkrétním problémem. Ale plošně hlídat trh – to je daleko za hranicemi našich možností.

A tady je právě prostor pro odvážné a pracovité publicisty – podobně jako je tomu v občanském životě s novináři. Upozornit na problém, reagovat na něj, v ideálním případě odhalit padělatele a zabránit mu v další činnosti. Jsem přesvědčen, že na Infofile v tomto směru děláte užitečnou práci – podobně jako některé další webové stránky a některé odborné časopisy. I jednotlivá publikovaná vítězství nad padělateli mají svou cenu, a to nejen proto, že z trhu ubude jeden nesolidní dodavatel, ale hlavně proto, že se kupující dozvědí o nedobrých zkušenostech jiných sběratelů – a snad se poučí. Bránit by se ale měli hlavně oni - od uvážlivého rozhodování od koho a s jakými zárukami budou nakupovat, po sebevědomý přístup k reklamacím, dohnaným třeba až k soudu či trestnímu oznámení. Takový postup zvolili poškození v případu „Paní v klobouku“ (před lety o něm podrobně referovala Filatelie), kteří nejen dosáhli vrácení peněz (šlo o mnoho set tisíc korun), ale i odsouzení šiřitele padělků k podmíněnému trestu odnětí svobody.

Odhalování padělků se věnuji už čtvrt století. Dobře vím, že je to nevděčná a nekonečná práce, při níž si znepřátelíte mnoho lidí (a nejen padělatelů, ale někdy i jejich obětí, které se stydí za svůj omyl či nechtějí slyšet pravdu). Proto je každé úsilí na této frontě vítané a já vám v něm přeji mnoho úspěchů.

JUDr. Ing. František Beneš, CSc.

Autor: František Beneš | 10. 4. 2010

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář


© 2002 - 2020 Zdeněk Jindra
ISSN 1214-4223