František Alexander Elstner (1902 - 1974)

Datum vydání: 14. září 2011
Název emise: František Alexander Elstner (1902 - 1974)
Nominální hodnota: 14 Kč
Katalogové číslo: 696
Výtvarný návrh: Antonín Odehnal
Rytina: Jaroslav Tvrdoň
Tiskové listy:á 50 ks známek
Rozměr obrázu známky: 40 x 23 mm
Druh tisku: rotační ocelotisk v barvě černomodré kombinovaný hlubotiskem v barvách modré, červené, žluté a okrové

František Alexander Elstner (1902 - 1974)

Námět známky:

František Alexander Elstner (11. duben 1902 - 8. září 1974) byl český motoristický cestovatel, skaut, novinář a spisovatel. V roce 1916 vstoupil do tehdy relativně mladého a velmi rychle se rozvíjejícího skautského hnutí. Po dokončení obecné školy studoval reálné gymnázium, z nějž byl posléze vyloučen. Ne však kvůli prospěchu, ale pro svou touhu po dobrodružství, která jej v sedmnácti letech zavedla jako člena "protityfové brigády" Mezinárodního červeného kříže na Zakarpatskou Ukrajinu (Podkarpatskou Rus). Po návratu byl na pokyn ministerstva školství opět přijat jako vzorný žák, školu dokončil a následně studoval práva. Poté dokončil nástavbu pro učitele, aby měl o prázdninách volno na ostatní aktivity - cestování a skautské tábory. Ve skautském hnutí byl velmi aktivní, v roce 1922 absolvoval v centru světového skautingu, v anglickém Gilwellu, Wood Badge kurz a od roku 1923 zakládal lesní školy skautingu i v Česku. Kromě skautingu se mladého Františka velmi záhy chopily i další dvě vášně - motorismus a psaní. Od roku 1918 přispíval do časopisu Motor Revue, podílel se na založení několika motoristických klubů (například Liga československých motoristů, Aero Car Club) a vůbec se věnoval aktivní propagaci motorismu a to nejen perem, ale i činy. V roce 1926 mu poskytla redakce Motor Revue půjčku a on si tak mohl splnit jeden ze svých snů - motocykl Sunbeam Norton, na nějž by učitel ze Staré Boleslavi jen tak finančně nedosáhl. S tímto strojem, opatřeným přívěsným vozíkem, pak Elstner se svou ženou Růženou procestoval značnou část Evropy.

V roce 1932 se vedení firmy Aero rozhodlo prověřit kvality svého nového modelu Aero 500 v zátěžovém testu, jehož běžnou formou tehdy byla dálková jízda. Jako testovací jezdec byl vybrán právě Elstner, tou dobou již známý motoristický propagátor, a trasa vedla "jen" Evropou. Běžná jízda Evropou jako zátěžový test může znít možná úsměvně, ovšem jen do chvíle, než si uvědomíte, že tehdejšími Alpami nevedly žádné dálniční tunely, tehdejší Jugoslávií vedly prakticky jen provizorní silnice, a že Aero 500 byl jednoválec o objemu motoru 499 cm3, do nějž se navíc museli naskládat tři lidé - Elstner, jeho manželka a vytáhlý student Vratislav Židlický.

Po komunistickém převratu v roce 1948 už nesměl dále cestovat, a tak všechny plány na další expedice včetně dlouho připravované trasy Praha - Peking vzaly za své. V roce 1959 dostal ještě jednou a naposledy povolení vycestovat na větší cestu - jednalo se o propagační jízdu Sovětským svazem ve Škodě Octavii, v níž urazil přes 14 tisíc km. Ovšem to byla už opravdu poslední příležitost, a tak cestoval alespoň po republice, pořádal přednášky, propagoval skauting, psal pro děti a mládež a snažil se publikovat. Ani to poslední mu však v sedmdesátých letech minulého století nebylo umožněno.
(zdroj www.cpost.cz)

FDC – obálka prvního dne vydání:

Se známkou vychází obálka prvního dne včetně příležitostného poštovního razítka. V obrazové části obálky je vyobrazeno auto v pozadí s palmou. Obálka je vytištěna ocelotiskem z plochy v barvě černomodré. Na razítku je stylizovaná kresba výplně kola auta a text: Praha, 14. 9. 2011.
(zdroj www.cpost.cz)

František Alexander Elstner (1902 - 1974)

František Alexander Elstner (1902 - 1974)

František Alexander Elstner (1902 - 1974)

Poznámka redakce:

určitě jste si všimli nového způsobu zveřejňování novinek. Naší snahou je mít co nejrozsáhlejší informace a obrázky všeho dostupného filatelistického materiálu. Dejte nám vědět, jak se Vám nové články o novinkách zamlouvají.

Novinky za nominál:

nově v našem eshopu nabízíme nové poštovní známky ČR za nominál. Tuto konkrétní známku zakoupíte zde na tomto odkazu.

Autor: Zdeněk Jindra | 13. 9. 2011

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář


© 2002 - 2020 Zdeněk Jindra
ISSN 1214-4223