Filatelistické výstavy včera, dnes a zítra aneb jubileum, o kterém se nepíše

Důležitou, ale z hlediska výzkumu přehlíženou, součástí filatelie jsou výstavy poštovních známek. Ačkoliv v době jejich konání je filatelistický tisk plný referátů o nich, po pár letech od uzavření výstavních místností již nikdo ani pořádně neví, že se "kdysi" nějaká filatelistická akce konala. A to je škoda, protože zajímavé informace o filatelistickém dění i politické situaci lze najít u menších akcí stejně jako u světových výstav.

Proto jsem se pokusil sestavit dle dobového filatelistického tisku a dalších pramenů přehled filatelistických výstav na území Českých zemí od 19. století až do roku 2000. Svou práci jsem zveřejnil na Internetu na adrese philately.webpark.cz/vystavy.htm (v českém jazyce), resp. philately.webpark.cz/exhibitions.htm (v anglickém jazyce).

Když se pozorně podíváte na jejich soupis, zjistíte, jak výrazně se v nich zrdcadlí jak vývoj filatelistického hnutí, tak politické proměny střední Evropy. Také se mi podařilo překonat mýtus, že první filatelistická výstava se u nás konala teprve roku 1914 v hotelu Černá husa na Václavském náměstí v Praze. Jak vidíte, Klub českých filatelistů zorganizoval v Praze již roku 1903 výhradně filatelistickou výstavu, takže v letošním roce vlastně slavíme 100. let od jejího konání !

Filatelistické akce zaměřené na české či československé známky se však nekonaly pouze u nás. I v zahraničí se od druhé světové války konalo velké množství propagačních, ale i soutěžních výstav československých známek. Bohužel, v naší filatelistické literatuře se o nich mnoho nepsalo, protože se z velké části konaly v západní Evropě a USA. To však není důvodem, abychom na ně zapomínaly, naopak bychom doložením jejich existence měli vzát hold těm, kteří na nás ani v těžkých dobách nezapomněli.

Na závěr bych měl prosbu na čtenáře těchto řádků: pokud víte o jakékoliv domácí či zahraniční výstavě, která není uvedená v seznamu, pošlete mi o ní informaci a já jí obratem do něj zařadím. Předem Vám děkuji, vždyť nikdo nemůže vědět všechno!

Autor: Lubor Kunc | 9. 3. 2003

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář


© 2002 - 2020 Zdeněk Jindra
ISSN 1214-4223