Filatelistické minimum III. - filatelistické pomůcky

Datum vydání: 15. 4. 2003


Pokračování článku Filatelistické minimum se vrací k filatelistickým pomůckám.

Zásobníky

Slouží k přehlednému urovnávání známek. Jsou to vlastně tuhé listy opatřené průhlednými páskami (kapsičkami), do kterých se známky zasouvají. Jedno doporučení - dávejte přednost zásobníkům s bílými listy před černými, které mohou zanechat na lepu čistých známek stopy a tím známku velmi znehodnotit.

Nálepky

Filatelistické nálepky jsou z tenkého papíru opatřené na jedné straně lepem, který se dá lehce odloupnout nebo smýt. Dříve se používaly i k přilepení čistých známek a tím existuje velké množství těchto znehodnocených známek, které jsou prakticky bezcenné oproti těm bez nálepky. Proto nálepky používejte jen k přilepování známek upotřebených (ražených). Vždy při zakoupení nálepek se ujistěte, že jsou to opravdu nálepky pro filatelisty. Existuje totiž mnoho podobných pásek s nálepkami, které by mohly známky poškodit, protože obsahují materiál, který se časem může na místě po nálepce změnit ve flek, který známku samozřejmě znehodnotí.

Pošetky

To jsou průhledné pásky, do kterých se známky vkládají. Vhodné pro vytváření exponátu a pro zařazovaní čistých známek. Pošetky se vyrábějí v mnoha rozměrech a dají se i seříznout na přesný rozměr pro známku k zařazení. Znovu se ujistěte, že se jedná o značkové pošetky, které Vaše známky nepoškodí. Zjistěte si, jestli folie neobsahuje například fluorescenční přísady apod.

Autor: Zdeněk Jindra
ZdenekJindra@infofila.cz

Vytištěno ze serveru https://www.infofila.cz