Filatelistické minimum II. - filatelistické pomůcky

Další pokračování filatelistického minima se tentokrát věnuje filatelistickým pomůckám. Vhodné nejen pro mladé a začínající filatelisty.

Pinzeta

Asi nejdůležitější pomůcka každého filatelisty. Bez ní bychom byli jako bez ruky. Pinzeta umožňuje šetrné zacházení se známkami. Známky by se neměly nikdy brát mezi prsty - hrozí jim totiž ušpinění nebo poškození. K práci se známkami proto používejte vždy pinzetu s tenkými, hladkými, rozšířenými a zaoblenými konci - aby se mohla lehce vsunout pod známku. Vhodné je mít pinzetu nerezovou pro použití při odlepování známek při koupání ve vodě. Určitě je dobré mít pinzetu uchovanou v pouzdru, aby se nepoškodila a neušpinila. Doporučení na závěr. Pinzetu kupujte vždy u značkových filatelistických obchodníků, kde máte dostatečnou jistotu, že je vyrobená pro filatelisty.

Lupa

Další nezbytný pomocník všech filatelistů, ale hlavně těch, kteří známky chtějí poznávat a studovat deskové vady a různé odchylky. Je to samozřejmě i dobrý pomocník pro ostatní i začínající filatelisty. Umožní Vám vidět to, co běžným okem neuvidíte. A díky ní můžete z běžné známky udělat známku vzácnou, třeba nalezením deskové vady či objevení dražšího typu. Určitě se vyplatí prohlížet i ty nejobyčejnější známky.

Zoubkoměr

Další pomůcka, která může změnit hodnotu Vašich známek. Je hodně druhů zoubkování a tato pomůcka Vám měření usnadní. Existují i přístroje - digitální zoubkoměry – na jejichž displeji se po vložení známky vyznačí rozměr zoubkování a je velmi přesný.

Další pomůcky

Filatelie jako nejrozšířenější sběratelský obor má mnoho pomůcek a o těch dalších si napíšeme někdy příště.

Autor: Zdeněk Jindra | 10. 4. 2003

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář

Související články


© 2002 - 2020 Zdeněk Jindra
ISSN 1214-4223