Filatelie vs. Merkur-Revue

Jako autor kontroverzních článků on-line magazínu Infofila Vám znovu přináším něco, co Vás určitě všechny zajímá. Jaké jsou vztahy mezi časopisem Filatelie a Merkur-Revue? Jsou to vztahy přátelské nebo konkurenční? Je to souboj Prahy s Brnem nebo je v tom něco jiného? Peníze v tomto souboji hrají velkou roli. Vítěz? To Vám nesdělím, protože neexistuje. Zatím ne, ale možná že časem se jím někdo z nich stane. Abych shrnul přednosti všech magazínů či vlastníků těchto nej časopisů.

Začnu Filatelií, která je tedy pražským časopisem a vlastníkem je snad největší firma zabývající se filatelií v ČR. Klub filatelie je složen podle mého odhadu asi z 6.500 členů a tedy i odběratelů časopisu Filatelie. Což je určitě úctyhodné číslo, ale v porovnání se základnou SČF to je málo. Jaký časopis je? Vám, kteří ho neodebíráte, jej představím. Přebal je černobílý, obálka barevná a vnitřek celý černobílý. Heslem časopisu je Filatelie – koníček i investice. Nyní v posledním vydání si také uvědomili, že se slovenskými čtenáři by se jim čtenost mohla zvýšit. Proto také doplnili jejich heslo na časopis českých a slovenských filatelistů a tím se snaží čtenářům ze Slovenska přiblížit. Jak se jim to povede, ukáže čas.Myslím, že jim heslo nepomůže. Museli by totiž změnit i obsah.

Časopis Merkur-Revue patří Filatelii Klim, což je firma z Brna. Časopis je většího formátu než Filatelie a obsah je dá se říci na stejné úrovni s jeho největším rivalem. I přesto ještě pořád nemá tolik čtenářů jako Filatelie, ale oblíbený už do značné míry je a to hlavně u brněnských čtenářů.

Jaké jsou vztahy mezi těmito časopisy, které hrají u nás prim? Přátelské nebo konkurenční? Podle mého názoru spíše konkurenční. Což je více pravděpodobné, když jsou to vlastně firmy spolu soupeřící o zákazníka. Snaží se soupeřící strany nějak poškodit? Zatím k ničemu vážnému nedošlo. Ale náznaky tu jsou.

Tento případ není zrovna ze strany časopisu Filatelie, ale rádi ho zveřejnili. Sice do rubriky inzerce, ale kdo ví, jak to celé je a bude pokračovat. Proto si přečtěte prohlášení na straně 31 v čísle 2/2003. Co v něm stojí? Paní Jana Brožová z Filatelie Pěnkava prohlašuje, že se nepodílela na katalogu známek a celin ČR firmy Merkur-Revue a že její jméno bylo použito neprávem. To je docela zajímavé obvinění? Využila tedy Filatelie Klim toho, že její jméno je tak slavné a pro prestiž katalogu ji zařadili k autorům? Další prohlášení je ihned pod tímto a znovu se týká tohoto katalogu a zde si zase stěžuje M.Arbeit z Olomouce, že byl také neprávem nazván lektorem, aniž by něco kontroloval.

Je paradoxem, že se nám to takhle nádherně sešlo? Je otázkou, zda-li v tom není něco více. Obchodní zájmy? To je otázkou, na kterou Vám neodpovím a ani nechci odpovědět. Sami si o tom udělejte svůj názor, který můžete napsat i do této diskuse.

Poznámka redakce Infofila magazínu: Podle vyjádření V. Schodelbauera z Merkur-revue není možné z tohoto případu vyvozovat závěry o konfliktu mezi Merkurem a Filatelií. Pravda je taková, že došlo k chybě ze strany autora katalogu pana Samuela, který zde informaci o lektoraci "zapomněl" z minulého vydání z r. 1999 (které tito spolupracovníci lektorovali). V nově doplněné části (2000 - 2002) se přitom objevila řada menších chyb a nepřesností, takže prohlášení p. Arbaita i p. Brožové je oprávněné, byť pro vydavatelství pochopitelně nemilé. Chyba je ale bohužel jednoznačně na straně autora (který ji udělal) a tak nepřímo i vydavatele (že si vše dostatečně nezkontroloval). Za chybu i nesprávné uvedení lektorů se vydavatelství jim i všem čtenářům omlouvá a slibuje, že napříště se již nic takového nebude opakovat.

Autor: Jiří Stránský | 19. 2. 2003

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář

Související články


© 2002 - 2020 Zdeněk Jindra
ISSN 1214-4223