Filatelie 9/2010

Další pokračování článku Karla Mezery „Frankované poštovní formuláře (4)“ popisuje další zvláštní služby pošty. Jedná se o „Zvláštní služby při a po dodání zásilky“. Popisuje doručitelnost a nedoručitelnost, a poptávací arch a list. K dalším službám patří i „Služba novinová, celní, telegrafní a telefonní“.

Dobříš 2010, tak to je článek pana Kovalčíka z organizačního výboru výstavy, který zve všechny příznivce filateliena zámek Dobříš, kde se koná od 16. – 19.9.2010 celostátní výstava poštovních známek.

V novinkách české pošty najdeme: - nová výplatní známka – Poštovní muzeum „A“ - Ochrana přírody – Dolní Morava – vzácná flóra a fauna - MS v basketbalu žen 2010 - Květy

Dále byly vydány nové dopisnice, pohlednice a FDC výplatních známek pro kupony s přítisky.

Článek Karla mezery „Provizorní a přechodná razítka čs. vlakových pošt“ navazuje na článek ve filatelii č. 4/2010. Dobrá všeobecná znalost razítek, jejich typů a doby používání je důležitá pro všechny sběratele. Přeji příjemné počtení.

Že se dají sbírat známky i netradičně hovoří článek Vladimíra Feldmanna „Citáty z bible i mimo náboženskou sféru“. Panuje všeobecná úcta ke starobylým rukopisům i překladům, to může dosvědčit i emisní politiky mnohých poštovních správ.

Krátká informace o světové výstavě PHILANIPPON 2011 pana Bedřicha Helmy. Jedná se o výstavu v Jokohamě (28.7. – 2.8.2011).

Pozvolný proces změn v České poště popisuje článek Jiříka Bejsty „Nastala nová etapa poštoven České pošty (2)“. Dozvíte se informaci o novém projektu pošta PARTNER.

V novinkách našich sousedů na Slovensku se dozvíme o nové emisi „Svätí Sedempočetníci“, která vyšla 27.7.2010.

Miroslav Bachratý nás zavede zpět do období krátce po vzniku Československé republiky. Článek „Existoval poštový úrad IPOLYSÁG UJVÁROS?“ zjišťuje okolnosti je provozu tohoto autonomního úřadu, přestože existoval jen krátce (8 - 12/1919).

Kdo se specializuje na známky po roce 1945, jistě si rád přečte informaci o známkách „Moskevského vydání“ – nová desková vada na známce 2K.

Článek Vítězslava Houšky nás zavede na Havaj k misionářským známkám.

Závěrěčným 9.dílem končí seriál „Historie automobilových závodů“ autora Jiřího Horáka.

Krátká informace o Rakouském razítku, které se používalo ještě v roce 1921 (K. Bláha)

EXPONET, virtuální výstava, přináší informace o 11 novinkách. Celkově je k dispozici 644 exponátů ze 47 zemí světa.

V 8.díle článku „Otisk výplatního stroje, nejen filatelistický materiál“ (Jaroslav Rubišar) se dozvíme o vícestupňovém dělení (odčleňování) podnik. Pro sběratele může být zajímavé to, že v otisku se mohou objevit i symboly význačných světových výrobců (Siemens, ABB, Alstom a další).

V prosinci roku 2010 se opět po pěti letech sejde valná hromada SČF, jako nejvyšší orgán našeho svazu. Článek Františka Beneše naznačuje, kam by se mohla do budoucna ubírat česká filetelie. Přichází i návrhy na úpravu Stanov SČF. Tomuto tématu se budou věnovat i články v příštích číslech časopisu FILATELIE.

Zajímáte se o „Zájemnické poštovní úřady“. Ano? Tak si jistě přečtěte článek Jiřího Kratochvíla o tom, co je, spíše co byl tento typ úřadu.

V poslední stránce časopisu se dozvíte o deskových vadách známek, vydaných v 2.pololetí roku 2009.

Filatelie 9/2010


Autor: Ing. Jiří Marko | 25. 9. 2010

Komentáře

Čo sme vo Filatelii (zatiaľ) nenašli ?

RE: Čo sme vo Filatelii (zatiaľ) nenašli ?

Přidat komentář  | Zobrazit komentáře

Související články


© 2002 - 2020 Zdeněk Jindra
ISSN 1214-4223