Filatelie 8/2011

Doba dovolených posunula i recenzi srpnového čísla časopisu Filatelie. Co nám přineslo srpnové číslo? Hodně zajímavého.

Další, již pátou částí, pokračuje článek Františka Beneše Rudolf Gilbert: 115 a 90. Tentokrát je jeho obsahem výpověď RG, kterou učinil před Mimořádným lidovým soudem v roce 1946. Text je dobře čitelný a je předkládán v původní podobě.

O vydání nové výplatní známky, Wolfgang Amadeus Mozart, nás informuje Břetislav Janík. Jejím vydáním si připomínáme již 255. výročí narození tohoto hudebního génia. Součástí emise je i sešitek s 6 výplatními známkami (známky jsou písmenkové – E). Komise zvolila Marinu Reichertovou, která zvolila kresbu vášnivého dirigenta. Článek je doplněn i komentářem Heleny Hodkové.

Novinky české pošty přináší novou emisi Mistrovství Evropy ve volejbale a novou příležitostní dopisnici (Český les v Izraeli a 60 let od začátku výroby vozítka Velorex).

Dále byly vydány nové cenné nálepka Apost a příležitostné R-nálepky. Seznam příležitostných razítek je tentokrát dosti rozsáhlý.

V tématické filatelii se autor Jiří Horák věnuje 60.výročí vozítka Velorex (tzv. „hadrák“). Popisuje historii a koncepci vývoje a zaměřuje se na jeho jednotlivé části (motor, rám, kola, blatníky). Nechybí ani informace o jeho cenách. V závěru se autor zmiňuje o vydání knih a množství internetových článků.

Ve znalecké hlídce Františka Beneše se článek zaměřuje článek na 2 padělky. Za prvé je to chybotisk známky 30 h. A.Novotný (z roku 1959 – č.1091X). Jeho rozeznání dělá potíže sběratelům. V názorných ukázkách je vidět jak padělatel doplnil otisk znalecké značky Gilbert na běžnou známku. Dále pak rozdíl ve velikosti rámečku běžné známky a chybotisku. Druhým padělkem jsou listy z nevydaných sešitků HOUBY (z roku 1989). Je vidět, že i s obyčejnou injekční jehlou se může takový padělek vytvořit. Rozhodně stojí článek za přečtení.

V dalším článku nás František Beneš informuje o identifikaci tiskových technik a barevných odstínů. Je to oblast, která úzce souvisí i s cenou známky. Jsou zde popsány pomůcky pro identifikaci tiskových technik, které mohou sloužit k identifikaci padělků a napodobenin. Sběratel si může tuto pomůcku vyrobit i vlastními silami. Složitější situace je u odstínů barev. Jsou zde popsány vzorníky firmy Senf (Phifaka) nebo vzorník vydavatelství Stanley Gibbons. Velice zajímavý článek, který rozhodně stojí za přečtení.

Krátké informace o KF 06-40 Jihlava, který obdržel čestné uznání FEPA a další krátký článek k pozapomenutým retuším (Petr Folprecht).

V novinkách na Slovensku najdeme emisi Ján Cikker (červenec 2011).

Michal Hauzr ve znalecké hlídce popisuje další neumělá falza dokumentů židovského holocaustu, která se vyskytla na internetových aukcích. Bohužel i při aukcích je třeba si dávat pozor a neunáhlit se při koupi takového předměty za zdánlivě nízkou cenu.

Třetí částí pokračuje článek Jiřího Horáka o motocyklovém sportu. Tentokrát se věnuje silničním závodům a závodům na motodromech.

Redakce časopisu uveřejnila dopis neznámého autora s podtextem „Co uděláš ty?“. Jedná se o obsáhlý dopis, jehož autor se inspiroval článkem V.Dražana ve Filatelii 3/2011. text se asi dlouho rozvíjel a upravoval, ale vyjadřuje asi názory většiny sběratelů. Přečtěte a zamyslete se, co jste (jsme) udělali i my pro současnou filatelii.

Krátké povídky Jaroslava Kučery se setkaly s dobrým ohlasem a tak jsou uveřejněny i další, v nichž se vzpomíná na filatelistické začátky. Možná někoho z nás inspirují k tomu, aby se poohlédl po svém okolí a pomohl novým zájemcům v jejich začátcích filatelie.

V září se uskuteční v Berlíně výstava „královen“. Výstava bude v Muzeu pro komunikaci, kde bude vystaveno 18 za známých exemplářů známek vydání „Post office“ z ostrova Mauritius. Autoři Tomáš Pazderník a Josef Chudoba vás zvou na tuto jedinečnou výstavu. V článku najdete i popisy známek (červené 1 penny – 15 kusů a modrá 2 penny 12 kusů)

V listárně najdete výběr dopisů adresovaných redakci. Vše se točí kolem mládeže a o úbytku filatelistů. Rozhodně si listárnu nenechte ujít a třeba i vás napadne přispět „s trochou do mlýna“.

Najdeme zde informace z odborných zpravodajů: Zpravodaj sekce severských zemí, Zpravodaj pro členy SSČZ a polární zpravodaj.

Na EXPONETU jsou další novinky (čísla exponátů 688 – 691).

Nechybí samozřejmě pozvánka na tradiční veletrh „Sběratel“, který se uskuteční ve dnech 8. – 10.září 2011 v Praze.

Filatelie 8/2011


Autor: Ing. Jiří Marko | 5. 9. 2011

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář

Související články


© 2002 - 2020 Zdeněk Jindra
ISSN 1214-4223