Filatelie 6/2012

Dlouho očekávaná novinka České pošty - vlastní známky se objeví na trhu 20.června 2012 a nepochybně vzbudí velkou pozornost všech, kdo se zajímají o filatelii. Po známkách příležitostných a výplatních je to již třetí skupina známek, kterou Česká pošta zavádí. Využijete možnost nalepit na zásilku známku s vlastním motivem? Více se dozvíte v úvodním článku Filatelie 6/2012.

Ministerstvo průmyslu a obchodu vydalo dvě příležitostné dopisnice - 70.výročí operace Anthropoid a dopisnice k 800.výročí úmrtí dánské královny Dagmar.

V novinkách česká pošty je 5 nových emisí. Technické památky- Baťův kanál, Pražský Hrad -Tintoreto, 70.výročí vyhlazení Lidic, 70.výročí vyhlazení Ležáků a Svatý Václav. Vyšly nové cenné nálepky Apost s přítiskem, příležitostné nálepky a příležitostná razítka.

František Beneš na jednostránkovém článku ukazuje, jak jednoduše odhalit padělky. Tentokrát se jedná o padělky zepelínových dopisů. Stačí se dobře podívat na známku, na razítka a výsledek je na světě.

Sbírat razítkované známky? To je na každém sběrateli. Ale sbírat známky s centrálním razítkováním? Také to jde. Článek Vladimíra Krečmera nás seznámí s tímto typem známek. Jsou zde ukázky razítkovaných známek z Německa i z kolonie Nová Guinea a další. A co sběratelé reprezentativních známek, tedy neupotřebených, těch ubývá? Nevím, úvaha je na vás.

Strojová razítka české pošty jsou účelová a velice důkladně znehodnotí známku na zásilce. Bude se toto někdy řešit? Ztrácí se tak upotřebitelnost razítkovaných známek pro sběratele. Uvidíme, jestli se v budoucnu setkáme se změnou.

Článek o obnovení poštovní dopravy s Rakouskem se objevil ve F3 a F4/2012. Miroslav Bachratý má na zmiňovanou celistvost (dopis vyplacený Košickým aršíkem adresovaný do Rakouska) jiný názor. Článek navíc přináší i reakci Josefa Weissensteina. Je to velmi zajímavá diskuze s pádnými argumenty na obou stranách. Zbývá posoudit i druhou stranu zkoumané celistvosti, kterou oba aktéři nemají k dispozici. Kdo má tedy pravdu? Objasní se, zda se jedná o padělek či zda je celistvost pravá?

V časopise se nachází příloha informací SČF číslo 2/2012. Naleznete zde usnesení ze 4.schůze předsednictva SČF, přehled vyznamenaných, slovo tajemníka Jaroslava Malečka, slovo šéfredaktora Josefa Šolce, novelizace výstavního řádu SČF, z klubů a odborných společností a spousta dalších zajímavých informací.

Vždy se dá najít nějaká zajímavost či přímo i vzácnost, a to i v poště vojenských zajatců na Maltě. O této zajímavostí píše Miroslav Bachratý. Jedná se o lístek zaslaný z Jihlavy na Maltu. Popisuje jeho cestu přes několikanásobnou cenzuru až na místo určení.

Lubor Kunc ve své druhé části článku o poštovnictví na území německých provincií (1918-1919) pokračuje s komplexní informací představující poštovnictví v těchto oblastech: Vlakové a automobilové pošty v Deutschböhmen, generální ředitelství pošt v Praze a poštovnictví na území Deutschböhmen a poslední část - Cenzury.

V části tematické filatelie naleznete článek Stanislava kamenického o novodobých symbolech olympijských her. Začíná prvním ze symbolů a to jsou olympijské kruhy, dalším symbolem je latinské heslo: Citius, Altius, Fortius. Olympijské hry mají také svoji hymnu a k symbolům patří i slib. Mezi další symboly patří medaile a maskot. O tom všem se dočtete ve zmíněném článku.

Vladimír Feldmann ukončuje v závěrečné části putování po světových stranách v přívlastku. Zmiňuje se o jazycích, na které se v předchozích kapitolách nedostalo. Jak jste na tom vy se znalostmi některých exotických jazyků i s exotickými písmy? Já se přiznám, že vůbec a tak jsem si článek přečetl.

V virtuální výstavě EXPONET jsou 2 nové exponáty. 768 – narozeniny Věry Čáslavské a 769 – perfinářský exponát Firmenlochungen Bayern.

Miroslav Vondřich reauguje na článek ve F1/2012 Josefa Weissensteina - určování barev známek. Protože německý vzorník vydaný před půlstoletím se spatně shání, připojuje k tomu autor svůj pohled z praxe. Dnes se obecně používají vzorníky Pantone a jsou rozšířené po celém světě. Jsou snadno dostupně, ale levné zrovna nejsou. Věnuje se i historii míchání barev a co vše mělo vliv na jejich výrobu. Více v samotném článku.

V novinkách Slovenské pošty nejdete emisi – Mezinárodní den dětí – známka s kuponem pro přítisky a oslava 2.místa slovenských hokejistů na MS v hokeji.

Vyšly nové katalogy MICHEL: Jihozápadní Evropa 2012, MICHEL – Jižní Asie 2012 (1.svazek).

Poznámce na okraj se Josef Šolc věnuje „odborníkům“ v zahraničí a jejich znalostem o středu kontinentální Evropy. Kritika je vždy ošidnou věcí, ale je-li vedena z neznalosti, může se zcela minout účinkem.

V závěru časopisu jsou vyhodnoceny ankety o nejlepší článek a Výroční cena Filatelie za rok 2011. Obě první místa obsadil nám všem známý František Beneš. Jaké bylo pořadí na dalších místech? Více na předposlední stránce časopisu Filatelie.

Filatelie 6/2012


Autor: Ing. Jiří Marko | 29. 6. 2012

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář

Související články