Filatelie 3/2011

Hned úvodní článek Františka Beneše vysvětlí záhadu dvojitého zoubkování známky 1 Kč Staré rytiny lodí z roku 1976. Názory byly různé. Byly hlasy pro pravé zoubkování, rovněž pro padělané zoubkování. Byly i hlasy pro obojí. Výsledkem nakonec je, že dvojitá perforace je nepochybně pravá.
Filatelie Hobby Brno vypsala novou hádanku. Jak se jmenuje významný muž a jaké je jeho výročí na karikaturním portrétu z roku 1937. Odpovídat můžete do 25.3.2011 a 20 vylosovaných a první nejrychlejší obdrží filatelistický dárek.
V novinkách české pošty jsou informace o 3 nových emisích. Krásy naší vlasti (Cheb a Dům u Černé Matky Boží v Praze), dále 20.výročí založení Visegrádské skupiny a velká osobnost – Jiří Melantrich z Aventina.
Vyšla nová příležitostná razítka, nová cenná nálepka s přítiskem a R-nálepka s čárovým kódem.
Ten, kdo posílal hodnocení do ankety o „Nejkrásnější příležitostné razítko roku 2010“ si může přečíst, jak tato anketa dopadla. Zvítězilo razítko Boží dar, Vánoce 2010. Další pořadí najdete v samotném článku.
Jak bylo slíbeno v minulém čísle, přináší Marie Chábová a Břetislav Janík informace o zajímavé novince pro sběratele i pořadatele akcí – „Pamětní listy“. Již byly vydány 3 pamětní listy, čtvrtý se připravuje. O číslování listů a dalším se dozvíte v článku na stranách 10-11.
Ten, kdo posílal hodnocení do ankety o „Nejkrásnější známku za rok 2010“ si může přečíst, jak tato anketa dopadla. Zvítězila známka Pofis č. 645 (10 Kč) – Otakárek a zedníček s počtem 1572 hlasů. Další pořadí najdete v samotném článku.
Pavel Martinovský píše ve svém článku o odlišné dvojce v přetisku SO 1920. Nalezená známka hodnoty 5 h (zelená) má v letopočtu v číslici 2 dolní příčku ve tvaru vlnovky, na rozdíl od standardního přetisku, který ji má rovnou.
Na aršíku „Výstava Bratislava 1937“ byly nalezeny výrobní nahodilosti. Někdy se vyplatí věnovat pozornost i známkám běžným a zdánlivě probádaným.
V poštovní historii je uveden článek, autor Josef Weissenstein, který se věnuje začleňování poštovních služeben Užhorodské župy do popřevratového poštovního provozu ČSR. Článek je poměrně rozsáhlý a můžeme v dalším čísle očekávat jeho pokračování. Hodnotí politickou situaci té doby, politickou správu i hraniční uspořádání. V několika fázích pak popisuje vývoj Užhorodské župy v souvislosti s civilní poštovní správou.
Druhým dílem pokračuje článek o perfinech moskevských poštovních úřadů. Autor Dick Scheper podrobněji popisuje perfiny, jejich výskyt, číslování arabskými číslicemi. V závěru článku najdete poznámku redakce od V. Münzbergera.
Virtuální výstava EXPONET se rozrostla o 7 nových exponátů. O které se jedná, najdete v informaci Josefa Šolce na straně 25.
Jiří Horák ml. navštívil Etopii. Nalezl mimo jiné filatelistickou expozici v paláci habešského císaře, poté navštívil národní poštovní muzeum, kde se potkal vedoucím a kurátorem (Fasil Abebe). Další podrobnosti o známkách a aršících najdete v rozsáhlém 5-ti stránkovém článku o Etiopii a filatelii.
Přehled příležitostných R-nálepek a cenných nálepek APOST za rok 2010 uvádí ve svém článku Miloslav Fencl.
Dále zde najdete i krátkou informaci o výstavě GLOGÓW 2011, která se uskuteční v červnu 2011 v polském Glogově.
Petr Folprecht seznámí čtenáře s tím, jak to bylo s poštovní spořitelnou před rokem 1918. Připomene vznik a počátek její činnosti. Podrobněji se zabývá oblastí šekového řízení.
O tom, jaké osudy měly poštovny za II.světové války, se dozvíte v článku Jiřího Kratochvíla. Některé z nich byly přesunuty do náhradních lokalit, jiné byly zrušeny. Uvádí i důvody, proč docházelo k jejich rušení.
V tematické filatelii Ivana Lužáka se dočteme o světoznámém astronomovi slovenského původu Maxmiliánu Hellovi (Pofis č. 1874 z roku 1970). Článek popisuje, jak se tento astronom dostal až za polární kruh – do Laponska.
Mnozí filatelisté si stěžují na nepochopení jejich koníčku - filatelie u svých manželek, ale jsou i ženy, které se věnují této zálibě. A jej jich mnohem více. Josef Šolc se zaměřil na paní Naděždu Hanzlovou z klubu 00-001, která z počátku věnovala svoje úsilí sběru ubrousků, hotelových nálepek na kufry a graficky zajímavé firemní dopisy. Po výstavě PRAGA 1978 se soustředila na československé známky, FDC a analogické pohlednice.
V názorech a komentářích nás seznámí Vladimír Dražan se svým názorem na pokles členské základny SČF. Z osmi námětů vznesených SČF se věnuje prvním čtyřem, kde popisuje jak postupovat k jejich naplnění či uskutečnění. Je to cesta složitá a zdlouhavá. Přečtěte si jeho názory a udělejte si vlastní názor na tuto problematiku. Možná se v názorech potkáte či budete rozdílní.
Ve Vysokém Mýtě se ve dnech 12. – 16.října 2011 uskuteční první česko-slovenská výstava – Vysoké Mýto 2011. Jednak bude probíhat výstava národní, ale pro začínající vystavovatele je určena kategorie premiéra. V nalezených odkazech na Internet se dozvíte další podrobnosti.
Ten kdo nakupuje zboží ve firmě ALKADO už asi zjistil, že se společnost přestěhovala z Prahy do Nymburka. Pražská prodejna byla uzavřena. Najdete zde přehled vydání katalogu MICHEL na rok 2011.
Ve dvoustránkové listárně se redakce věnuje nejzajímavějších dopisům našich čtenářů. Vybírám zajímavý pohled do historie čtenáře Miloše Čejky z Tábora, který vzpomíná na své filatelistické začátky a zážitky.
Hynek Eiselt seznamuje čtenáře s novým vydáním Specializované příručky POFIS – Česká republika - 1993 - 2011. Je to již sedmé vydání, které přináší mnoho důležitých změn. Tyto příručky vycházely každý druhý rok, střídavě s katalogem Pěnkava. Obě publikace jsou již dosti rozsáhlé a jejich pořízení je pro uživatele nákladné. Proto se oba vydavatelé dohodli, že vydání bude v delším intervalu. Katalog Pěnkava můžete očekávat v závěru roku 2012 a další příručka POFIS vyjde až v roce 2014. V závěru najdete na dvou stránkách malou ukázku z nově vydané příručky POFIS.

Filatelie 3/2011


Autor: Ing. Jiří Marko | 18. 3. 2011

Komentáře

bxCyNETZmyG

Přidat komentář  | Zobrazit komentáře

Související články


© 2002 - 2020 Zdeněk Jindra
ISSN 1214-4223