Filatelie 12/2011

Hned v prvním článku se dozvíme, že uplynulo 125 let od zavedení R-nálepek v českých zemích. Článek Jiřího Kratochvíla nás seznámí s celou historií R-nálepek. Datum zavedení je tedy 1.10.1886. Ke 100.výročí zavedení R-nálepek byla vydána i příležitostní známka – návrh je od Oldřicha Pošmurného.

V novinkách České pošty nalezneme nám známou emisi – Umělecká díla na známkách roku 2011. Vyšly nové R-nálepky s čárovým kódem, nové cenné nálepky APOST s přítiskem a nová příležitostní razítka.

Oblíbené téma – naše hádanky pokračuje a přitahuje stále větší pozornost. Nalezneme zde odpověď na hádanku z října 2011 – 30 h Hradčany 1918, tmavě fialová. Dále odpověď na celistvosti z Německa. Nikdo nenašel starší pramen o Fifince a tak hrnečky putovaly výhercům jiných hádanek. Nalezneme i odpověď na záhadnou známku z roku 1968 z listopadového čísla F11/2011. Najdeme zde také novou hádanku, resp. dvě nové hádanky.

Miroslav Bachratý napsal článek o falzifikátech známek hradčanského vydání – VEJPRTY 1938. Rozhodně zajímavý článek a stojí za přečtení.

Jiří Junek se rozhodl napsat článek v souvislosti s nedávnou filatelistickou výstavou ve Vysokém Mýtě. Článek je věnován plukovníku Františku Beranovi, osobnosti spjaté s tímto městem. Dozvíme se o 30. pěším pluku z Vysokého Mýta, dále o vojenské kariéře Františka Berana a o jeho roli velitele. V závěru pak obdržená vyznamenání a pomník padlým třicátníkům v Jungmannových sadech ve Vysokém Mýtě.

Hradčany jsou stále vděčným objektem zkoumání, o dalším rozsahu poznání nás seznamuje Petr Folprecht v článku Hradčany nejen jednotlivé, či dvoupásky a čtyřbloky. Věnuje se oblasti sbírání větších bloků známek.

Nesmíme vynechat poměrně obsáhlou listárnu, kde najdete mnoho zajímavého i užitečného.

V novinkách Slovenské pošty je emise Vánoce 2011 – Lidový motiv.

Na dalších stránkách najdeme obsah celého 61.ročníku - časopisu Filatelie (roku 2011) a výsledky 38.mezinárodní aukce Profil.

Vždy na začátku nového roku vychází zdařilá knížka – filatelistické motivy. Tentokrát o roku 2010, autorem jsou členové České námětové společnosti.

Jiří Horák pokračuje informacemi z motocyklového sportu, již sedmý díl. Tentokrát je vše věnování závodům Šestidenní.

V korespondenci významných filatelistů najdeme informace o sběrateli celistostí, jehož jméno zní Jóža Dvořák. Do československé filatelie se zapsal svou sbírkou celistvostí. V článku od Jana Kypasta se dozvíte více podrobností.

O vzpomínkách a zkušenostech starších sběratelů pokračuje druhý díl článku Čisté nebo razítkované autora Vladimíra Krečmera.

Martin Černý zavzpomínal na veletrh Sběratel. V roce 2011 to byl již 14.ročník.

Virtuální výstava EXPONET zažívá filatelistické tsunami. Další nové exponáty jsou k vidění. Bližší informace jsou v článku Josefa Šolce.

V další části najdeme informace o nových odborných zpravodajích – Poštovní nálepky, Kosmos, Polární zpravodaj, zpravodaj sekce severských známkových zemí, NPC zpravodaj a zpravodaj společnosti sběratelů knihtiskových známek.
Lubor Kunc informuje o 25.výročí založení Sekce slovenských a českých známek MABÉOSZ.

Na samém konci najdeme emisní plán poštovních známek ČR na rok 2012 a obrázek vzácné varianty PL 23 Kč Umění 2008 (Pofis 578) bez kuponů.

Filatelie 12/2011


Autor: Ing. Jiří Marko | 9. 2. 2012

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář

Související články