Filatelie 11/2011

Sedmé pokračování článku Rudolf Gilbert: 115 a 90 od Františka Beneše pokračuje obdobím protektorátu a těsně poté. Dozvíme se o osudu Berkovy sbírky a Fleischmannovy sbírky. Seriál měl původně končit posledním číslem roku 2011, protože se nashromáždilo dost materiálů, bude pokračovat i nadále.

V novinkách České pošty nalezneme emise z října 2011 – Světový den pošty a Český filmový plakát. Vyšly nové R-nálepky s čárovým kódem, nové cenné nálepky APOST s přítiskem a nová příležitostní razítka i nové dopisnice.

Nerozpoznané padělky československých známek v zahraničí se vyskytují stále. Ve znalecké hlídce Františka Beneše se seznámíme se známkou PČ 1919 – tmavá 2 K Znak. Zjistíme, že obchodní značky jsou často považovány za spolehlivé, ale nelze na to vždy spoléhat. Dozvíme se také, jakým způsobem byl padělek vyroben.

Pan F. Hamr poslal ukázku zajímavé jednoznámkové frankatury – známka 50h Osvobozená republika 1920. Autor Hynek Eiselt (vedoucí aukce) nás na téměř čtyřech stranách seznámí se zajímavostmi nadcházející aukce Profil. Kdo se na aukci chystá, jistě si tento článek nenechá ujít.

Lubor Kunc píše o Náchodskách stejnosměrných meziarších hodnoty 5h Hradčany ve Spojených státech. Ztracená meziarší byla letos objevena v České republice a nyní jsou již zpět ve sbírce Marka Wilsona.

Jiřík Bejsta pokračuje informacemi o poštovnách ČP – zakonzervovaný stav. Tentokrát píše o R-nálepkách.

V novinkách Slovenské pošty je emise z října 2011 - Ochrana přírody: Drop velký.

Josef Šolc si nenechal ujít příležitost navštívit v Berlíně výstavu Mauritiů. Krásně napsaný článek popisující cestu na výstavu i prohlídku muzea.

Šesté pokračování má článek Jiřího Horáka – Motocyklový sport. Dokončí se kapitola o motokrosech, vzpomínka na terénní závody v pražské Šárce a přejde se ke kapitole soutěžního sportu (Šestidenní, rallye, trialy).

Ke známkám „Litoměřické soukromé pošty“ se vrací příspěvek Františka Beneše. Navazuje na článek o soukromé pošta E.A.Hofera (F6/2010 – autor Milan Ptáček). Článek se týká druhé série, kdy bylo předloženo všech 10 hodnot ve čtyřblocích, vyjma padesátikrejcarové (jen dvoupásky).

Vladimír Krečmer vzpomíná na své filatelistické začátky. Začíná rokem 1937 a postupně se propracovává k letům pozdějším. Sbíral zásadně známky razítkované, které pro něj byly státní ceninou. Známka čistě orazítkovaná v poštovním provozu zůstala u něj trvalým ideálem. Článek se dočká dalšího pokračování.

Virtuální výstava EXPONET překročila hranici 700 exponátů. V článku Josefa Šolce se dozvíte informace o nových přírůstcích s čísly 696 – 703.

V další části najdete informace o nových odborných zpravodajích – Olympsport, NPC zpravodaj, Postilión a Celiny.

Následuje krátká informace o přeshraniční výstavě poštovních známek Telč – Gross-Siegharts, která se konala 1.10.2011.

Vyšel nový katalog MICHEL – Čína 2011/12 – jde o katalog Číny a známkových zemí s ní související.

Vychází nové vydání Monografie č.20 – Historický vývoj názvů pošt a poštoven v českých zemích. Autorem je opět Jiří Kratochvíl.

V rozsáhlé listárně najdete reakce nejen na hádanky v časopise, ale i o suvenýrech ankety Čs. pošty o nejkrásnější razítko. Rozsáhlejší je informace o nově zakládané pracovní skupině, které se bude zabývat problematikou barevných odstínů hradčanských známek. Naleznete zde i novou hádanku.

Jindřich Jirásek hodnotí veletrh Sběratel 2011. Hodnotí ho z hlediska počtu vystavovatelů, počtu seminářů a zmiňuje se o novinkách chystaných pro příští rok, kdy se veletrh uskuteční 6.-8.9.2012.

Na poslední stránce naleznete ukázku dvoustrany z 2.vydání 20.dílu Monografie.

Filatelie 11/2011


Autor: Ing. Jiří Marko | 13. 11. 2011

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář

Související články


© 2002 - 2020 Zdeněk Jindra
ISSN 1214-4223