Filatelie 10/2011

Šestou částí, pokračuje článek Františka Beneše Rudolf Gilbert: 115 a 90. RG čelil různým obviněním, milovaný obor se mu vzdaloval a dokonce mu hrozilo, že přijde o své sbírky. Přečíst si můžete 3 výpovědi svědků, text je dobře čitelný a je předkládán v původní podobě.

V novinkách najdete informace o nových emisích: František Alexander Elstner a Umělecká řemesla – historické varhany v Plasích.

Rakouští filatelisté si připomínají 140. výročí zahájení provozu železniční trati Praha – Znojmo. Rakouská pošta připravila dvě příležitostná razítka.

Vyšly nové R-nálepky s čárovým kódem, nové cenné nálepky APOST a nová příležitostní razítka. Podrobný přehled naleznete na straně 5.

5.10.2011 byla vydána nová poštovní známka s nominální hodnotou „A“ – Pat a Mat. Je vydána v sešitkové úpravě po 10 kusech. Dále vyšly dva nové pamětní listy. Český filmový plakát (PLZ9) a Výstava Grafická tvorba rytce Miloše Ondráčka (PLZ10). Na měsíc listopad se připravuje vydání dalších dvou.

Ve znalecké hlídce (vychází již 15 let) informuje František Beneš o atestu neupotřebené známky 10K Parlament z emise Pošta československá 1919. Nové vydání příručky Pofis ČSR I přineslo zpřesnění záznamů u první emise – Hradčany. Podrobnosti v článku na straně 9. Dále hlídka informuje o příležitostném razítku SNP a objasnění letité otázky. V další části je pak informace o FDC 4 Kč Dvouletka a další.

Jiřík Bejsta se v článku „Poštovny ČP – zakonzervovaný stav“ věnuje tradičním poštovnám a jejich počtu v průběhu několika let.

Nechybí filatelistická hádanka. Na úvod se dozvíte zodpovězení hádanky z července 2011, je připravena nová hádanka a to „30 h Hradčany – tmavě fialová“. Pozorně čtěte, hádejte a zkoumejte. Umíte vysvětlit použití dvou známkových zemí na celistvostech z Německa v období Protektorátu? Pokud ano, pošlete svoji odpověď. Na závěr je připravena další soutěž – Kde se vzala Fifinka. Podrobnosti na straně 15.

Třetí pokračování má článek Jaroslava Kučery – Jaké asi může být filatelistické nebe. Přečíst si můžete 3 články o poštovních přepážkách, celistvosti a historie rodného města a letní dovolená a známky.

Na třech stránkách najdete přehled deskových vad na známkách České republiky, který byly vydány v prvním pololetí 2011. Autoři Jana Brožová a Vladimír Zedník.

V novinkách Slovenské pošty najdete informaci o nové emisi – Michal Miloslav Hodža, vyšla 22.9.2011.

Krátkou informaci přichází redakce a to o suvenýrech ankety Filatelie a FMS o nejkrásnější razítko roku. Tyto suvenýry našly svoje místo i v katalogu Česká republika - POFIS 2011.

Motocyklový sport od autora Jiřího Horáka, již pátá část, ukončí kapitolu o ploché dráze a zavede nás do světa terénních závodů – motokrosů.

Je hodně čtenářů, kteří si uchovávají všechny čísla časopisu filatelie a není tak problém nalistovat článek starý třeba 10 let. Na www stránce filaso.cz naleznete digitální knihovnu časopisu Filatelie z let 1969 – 2001. Postupně se přidávají i starší ročníky až do roku 1951.

E-katalog celistvostí (Jan Kypast, Miroslav Štefek) Československo 1918 – 39 vyšel na DVD. Podrobnosti na stránce 35.

Oto Šrubař a Josef Jendřišák nás seznámí s historií Těšínska, konkrétně s městem Těšín a jeho tramvajovou dopravou.

V listárně najdete články: Nové objevy čtenářů, ohlasy na časopis, … i PSČ mají svá tajemství. Dále pak informaci o odlišných papírech, o veletrhu Sběratel, číslování nových známek České republiky, četbě na pokračování a o Dnu české filatelie 2011.

Nové MICHEL katalogy: Severní Evropa, Západní Evropa, Východní Evropa a Jižní a střední Afrika.. Vše rok 2011/2012.

Lubor Kunc připomíná ve svém článku výstavu IPHLA 2012 – výstava filatelistické literatury, která proběhne v listopadu 2012 v Mohuči.

Nezapomeňte uhradit členský příspěvek na rok 2012. Máte čas do 15.12.2011. Každý člen Klubu Filatelie v roce 2012 obdrží jako dárek neupotřebený svěží nezoubkovaný aršík PRAGA 1962 (Pofis A1268B!!!)

Filatelie 10/2011


Autor: Ing. Jiří Marko | 22. 10. 2011

Komentáře

XangucKokXRzDUbJJm

Přidat komentářZobrazit komentáře

Související články