Ferdinand Magellan

Datum vydání: 29. 9. 2020


Ferdinand Magellan (Fernão de Magalhães)

Letos si svět připomíná pětisté výročí objevení Magellanova průlivu – významné námořní cesty, spojující Atlantský a Tichý oceán. (OBR.1 – společné španělsko-portugalské vydání)


Obr. 1

Od objevu průlivu až do roku 1914, kdy byl otevřen Panamský průplav, byl nejvýznamnější námořní cestou z Atlantského do Tichého oceánu.

Průliv objevil v listopadu 1520 portugalský mořeplavec ve službách španělského krále Ferdinand Magellan (Fernão de Magalhães) na své objevné plavbě kolem světa. Flotila pěti starých (second hand) karavel Trinidad, San Antonio, Concepcion, Victoria a Santiago vyplula 10. srpna 1519 ze španělské Sevilly. Cílem bylo najít pro španělskou korunu kratší cestu do Asie, konkrétně na Moluky (souostroví v Indonesii, odkud se vozilo vzácné koření).

Fernão de Magalhães na Filipínách zahynul a jediná kravela, která pak pod velením Juana Sebastiana del Cana dokončila první plavbu kolem světa byla VICTORIA. Do Španělska se vrátila 6. září 1522 s 18 muži na palubě. Jejich cesta trvala 3 roky a 29 dní.

Toto jubileum si připomíná řada poštovních správ světa. Mimo Španělska nutno připomenout rodné Portugalsko Fernão de Magalhãesa (OBR.2a+OBR.2b). Rovněž mě zaujala liechtensteinská emise (OBR.3), ale i maďarská. Na maďarské známce je tvář Fernão de Magalhãesa vkomponovaná do mořských vln, vše doplněno jménem mořeplavce a skromným textem na známce „A csendes-óceán elérése“ (Dosažení Tichého oceánu). (OBR.4)


Obr. 2a


Obr. 2b


Obr. 3


Obr. 4


Autor: Jaroslav Tomandl
tomandl@centrum.cz

Vytištěno ze serveru https://www.infofila.cz