EUROPA - Národní ptáci – Ledňáček říční

Datum vydání: 24. dubna 2019
Název emise: EUROPA - Národní ptáci – Ledňáček říční
Nominální hodnota: 39 Kč
Katalogové číslo: 1026
Výtvarný návrh: Jaromír a Libuše Knotkovi
Tiskové listy: á 6 ks známek
Rozměr obrázu známky: 33 x 33 mm
Druh tisku: plnobarevný ofset

EUROPA - Národní ptáci – Ledňáček říční

Námět známky:

PostEurop – asociace veřejných evropských poštovních operátorů – vyhlásila společným tématem známky EUROPA pro letošní rok téma Národní ptáCi. Za Českou republiku byl pro tuto emisi vybrán pohled na zimní krajinu a na dva ledňáčky říční.

Ledňáček patří k výrazně zbarveným ptákům. Hlavu a křídla mají tyrkysově modrá a bříško hnědé až rezavé. Od delšího tmavého zobáku k týlu se táhne hnědobílý pruh. Bílé peří má ledňáček i těsně pod zobákem. Ledňáček váží přibližně 40 g a měří 15 až 17 cm, přičemž jeho rozpětí křídel je zhruba 25 cm. Ledňáčka nalezneme nejen v celé Evropě, ale také v jižní Asii i na severu Afriky. Na východě se zabydlel na Šalamounových ostrovech v Tichém oceánu. Ledňáčci milují samotářský život, který tráví především u klidně tekoucích a průzračně čistých potoků, kde jsou zároveň chráněni proti větru. Hnízda si ledňáček vyhrabává zobákem ve strmých březích vod. Tito ptáci upřednostňují místa, kde do vody zasahují větve. Na těchto větvích pak sedávají a ve vodě pozorují svou kořist. Jakmile kořist spatří, vrhají se s křídly přitisknutými k tělu téměř kolmo do vody. Pevně zobákem sevřou rybu a pomocí křídel se vynoří na hladinu, kde kořist usmrtí. Ledňáčci ryby polykají hlavou napřed, aby jim šupiny nepoškrábaly hrdlo. K nasycení potřebuje ledňáček alespoň 10 malých ryb.
(zdroj www.cpost.cz)

FDC – obálka prvního dne vydání:

Se známkou se vydává obálka prvního dne vydání včetně příležitostného poštovního razítka.
(zdroj www.cpost.cz)

EUROPA - Národní ptáci – Ledňáček říční

EUROPA - Národní ptáci – Ledňáček říční

EUROPA - Národní ptáci – Ledňáček říční

Poznámka redakce:

určitě jste si všimli nového způsobu zveřejňování novinek. Naší snahou je mít co nejrozsáhlejší informace a obrázky všeho dostupného filatelistického materiálu. Dejte nám vědět, jak se Vám nové články o novinkách zamlouvají.

Novinky za nominál:

nově v našem eshopu nabízíme nové poštovní známky ČR za nominál. Tuto konkrétní známku zakoupíte zde na tomto odkazu.

Autor: Zdeněk Jindra | 24. 4. 2019

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář


© 2002 - 2020 Zdeněk Jindra
ISSN 1214-4223