Europa - Mosty

Datum vydání: 2. května 2018
Název emise: Europa - Mosty
Nominální hodnota: 35 Kč
Katalogové číslo: 978
Výtvarný návrh: Milan Bauer
Tiskové listy: á 6 ks známek
Rozměr obrázu známky: 33 x 33
Druh tisku: plnobarevný ofset

Europa - Mosty

Námět známky:

PostEurop – asociace veřejných evropských poštovních operátorů – vyhlásila společným tématem známky EUROPA pro letošní rok MOSTY. Za Českou republiku byl pro tuto emisi vybrán pohled na dva podolské mosty zároveň. Jedná se o původní empírový most a nový železobetonový most.

Dnešní stádlecký most byl původně postaven přes řeku Vltavu u obce Podolsko, kde sloužil 113 let na důležité obchodní cestě z Bavorska do Haliče. Most postavil v empírovém slohu Vojtěch Lanna v letech 1847–1848. Kovové části původního podolského mostu byly sestaveny ze svářkového železa. Poté, co přestal tento most stačit rozrůstající se dopravě, byl postaven most nový. Od roku 1942 tak stál nad původním mostem nový podolský most postavený ze železobetonu, který byl oproti původnímu řetězovému mostu obrovský. Jako nová lokalita k znovuvybudování původního podolského mostu byla nakonec vybrána řeka Lužnice, nedaleko obce Stádlec. Původní řetězový most byl proto v roce 1960 demontován. Následně byly komponenty tohoto mostu složeny v Podolsku a až po celých deseti letech byl opět původní podolský most přemístěn na nové místo, kde byl znovu zprovozněn v roce 1975.
(zdroj www.cpost.cz)

FDC – obálka prvního dne vydání:

Se známkou se vydává obálka prvního dne vydání včetně příležitostného poštovního razítka.
(zdroj www.cpost.cz)

Europa - Mosty

Europa - Mosty

Europa - Mosty

Poznámka redakce:

určitě jste si všimli nového způsobu zveřejňování novinek. Naší snahou je mít co nejrozsáhlejší informace a obrázky všeho dostupného filatelistického materiálu. Dejte nám vědět, jak se Vám nové články o novinkách zamlouvají.

Novinky za nominál:

nově v našem eshopu nabízíme nové poštovní známky ČR za nominál. Tuto konkrétní známku zakoupíte zde na tomto odkazu.

Autor: Zdeněk Jindra | 11. 5. 2018

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář


© 2002 - 2020 Zdeněk Jindra
ISSN 1214-4223