ENIAC – 60. výročí

14. února uplynulo právě 60 let od uvedení počítače ENIAC do provozu. Tento legendární počítač měl celou řadu předchůdců, byl však prvním elektronkovým počítačem na světě. ENIAC odstartoval novou éru rozvoje techniky, zahájil prudký vývoj nového odvětví, které zásadním způsobem změnilo život nás všech.

ENIAC (Electronic Numerical Integrator and Computer) byl postaven pro armádu USA a byl určen pro balistické výpočty. Hotový počítač byl představen veřejnosti 14. února roku 1946, jeho duchovními otci byli J. Presper Eckert a John William Machly z University of Pennsylvania. Po svém spuštění běžel s přestávkami na opravy a renovace až do října roku 1955.

Obsahoval 17468 elektronek, 1500 relé, 70 tisíc odporů a 10 tisíc kondenzátorů. Jedním z největších problémů bylo ochránit elektronky před spálením. Vzhledem k jejich počtu bylo skoro nemožné udržet všechny současně v běhu. Hmotnost počítače byla 27 tun, zabíral plochu 162 čtverečních metrů a měl neuvěřitelnou spotřebu 160 kW. Částka na jeho postavení se vyšplhala na téměř 500 tisíc dolarů.

ENIAC byl opravdovým unikátem a je až s podivem, že celé zařízení fungovalo. Další počítač stejného typu nikdy postaven nebyl. Byl úspěšně použit pro řadu výpočtů, které souvisely např. s vývojem vodíkové bomby a pro další vojenské projekty. Odstartoval tak zájem vědců a institucí o elektronické počítače. Během několika následujících let se pak počítače objevily na univerzitách či ve vládních institucích. S vynálezem tranzistorů a integrovaných obvodů se pak začal vývoj ubírat k miniaturizaci a výsledkem jsou zařízení, která používáme dnes.

U příležitosti 50. výročí spuštění počítače ENIAC vydala poštovní správa USA 8.10.1996 příležitostnou poštovní známku v hodnotě 32 c.

ENIAC – 60. výročí


Autor: Zdeněk Töpfer | 14. 3. 2006

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář


© 2002 - 2020 Zdeněk Jindra
ISSN 1214-4223