Nabídka našeho eshopu

Úmrtí Antonína Zápotockého - A967 - II. typ - tzv. přeškrtnutá bobulka v razítkovaném stavu

Úmrtí Antonína Zápotockého - A967 - II. typ - tzv. přeškrtnutá bobulka v razítkovaném stavu

  • Cena: 450 Kč

Encyklopedie Filatelie v kostce na CD


Encyklopedii filatelie v kostce zakoupíte zde.
Tato filatelistická encyklopedie je věnovanou především filatelii československé a české.

Obsahuje texty, obrázky, fotografie, videoklipy a zvuky. Obsah celé encyklopedie je tematicky členěn do 11 kapitol. Každá kapitola obsahuje několik až několik desítek stránek (obrazovek) v několika úrovních. Celkem se jedná o cca 300 stránek, 2700 obrázků a 40 videoklipů. Nyní již ve verzi 2.0, vystavené na Brnu 2005.

Jednotlivé kapitoly jsou odlišeny záhlavím jednotlivých stránek a titulní stránky těchto kapitol jsou vždy k dispozici v levém okně na obrazovce. Pomocí odkazů v textech lze ale rychle přecházet i na související stránky v jiných kapitolách. Pro vyhledávání konkrétních hesel je vložen rejstřík s propojením jednotlivých hesel na stránky v nichž jsou tato hesla popsána.

Encyklopedie Filatelie v kostce na CD

Obsah:

Úvod
O sběratelství, sběratelech, příbuzných oborech, o historii a budoucnosti filatelie.

1. Co je to filatelie
O filatelii, o vzniku poštovních známek, o tvůrcích poštovních cenin, vyhlášky a zákony zabývající se poštovními službami.

2. Materiál
Základní i pomocný filatelistický materiál. Na 38 stránkách je přehledně pojednáno o poštovních známkách, celistvostech, celinách pošt. nálepkách a poznámkách, celistvostech, výplatních otiscích, poštovních razítkách i mezinárodních odpovědkách.

3. Historie poštovnictví
Několik desítek dat z historie dopravy zpráv od r. cca 559 př.n.l. až do současnosti. Doplněna jsou o několik podrobnějších návštěv v minulosti.

4. Hlavní filatelistické obory
V návaznosti na kap. 2. se můžete na 18 stránkách seznámit s jednotlivými filatelistickými obory od poštovní historie až po sběratelství známkových zemí.

5. Sbírka-exponát
Jedná se o velmi individuální oblast. Přesto je zde možno najít stručně hlavní rozdíly mezi sbírkou a exponátem, hlavní zásady jak budovat exponát, několik poznámek ke sbírání razítkovaných známek a možnosti ukládání materiálu.

6. Organizovaná filatelie
Pro koho je zde SČF, mezinárodní organizovaná filatelie, struktura SČF, členská základna, stanovy SČF z r. 2002, znalci a boj proti padělkům, odborné společnosti SČF a několik dat z historie SČF.

7. Mládež
Bez mládeže nemá filatelie budoucnost. Na čtyřech stránkách se můžete seznámit s prací s mládeží v ČR, mládežnickým soutěžením a vystavováním.

8. Výstavy
Výstavy jsou viditelným výstupem filatelistova snažení. V této kapitole se věnuji výstavám - jejich typům, jejich organizování, hodnocení, výstavním medailím, spolupráci s Českou poštou s.p. (dohoda o spolupráci mezi ČP s.p. a SČF z r. 1999). Mimo jiné je zde plné znění Výstavního řádu SČF z r. 1.1.2002.

Velký díl kapitoly o výstavách je věnován rozsáhlému přehledu výstav v Československu a České republice (v podstatě od r. 1914 do r. 2001). Jedná se o malé připomenutí všech, kteří se věnovali organizování výstav a prezentovali tak filatelii i širší veřejnosti.

9. Světové a naše rarity
Co by byla filatelie bez rarit. Zde je ukázka z našich i světových rarit (23 položek). Mimo to jsou na samostatné stránce prezentovány československé a české známky, které byly oceněny pro své umělecké kvality.

10. Pomocníci
Tato kapitola se věnuje tomu, co filatelistům pomáhá v jejich zálibě. Dočtete se zde o technických pomůckách, o literatuře, ale i o aukcích a muzeích.

11. Testy
Každý filatelista je specialistou ve svém oboru. Zde si můžete vyzkoušet průřezové testy, které odpovídají testům pro mladé filatelisty při Filatelistické olympiádě mládeže.

12. Poštovní sazby
Pro řadu filatelistů jsou leckdy zajímavé starší poštovní sazby. V této kapitole jsou nastíněny poštovní sazby u nás v letech 1918 až 2002. Celkem se jedná o 23 stránek s několika podkapitolami. Čerpáno je ze starší filatelistické literatury, z děl Ing. Tekeľa a MUDr. Horky a z "Přehledů dopravy pošty do zahraničí".

13. Rejstřík, závěr, prameny
V této závěrečné kapitole je mj. rejstřík umožňující rychlé přesuny do kapitol obsahujících příslušné heslo.

Pro provoz encyklopedie nepotřebujete žádný zvláštní program. Stačí mít na počítači internetový prohlížeč – optimalizován je pro Internet Explorer verze 4 a vyšší. Obsluha je stejně jednoduchá jako prohlížení internetových stránek
Encyklopedii filatelie v kostce zakoupíte zde.


Autor: Jaroslav Punčochář | 13. 9. 2006

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář


Nabídka našeho eshopu

Úmrtí Antonína Zápotockého - A967 - II. typ - tzv. přeškrtnutá bobulka v razítkovaném stavu

Úmrtí Antonína Zápotockého - A967 - II. typ - tzv. přeškrtnutá bobulka v razítkovaném stavu

  • Cena: 450 Kč
Lupa nejen na čtení zvětšovací 8x, 20x - S7132

Lupa nejen na čtení zvětšovací 8x, 20x - S7132

  • Cena: 611 Kč