Dosud platné známky ve staré měně v Eurozóně

Datum vydání: 30. 3. 2016


Nedávno jsem obdržel filatelistický dopis z Belgie. Byl pestře vyplacen známkami v bývalých belgických francích i známkami v Euro. To mě přimělo zjišťovat, ve kterých zemích Evropské unie lze používat poštovní známky z období před zavedením Eura. Moudrá Wikipedie říká: je to Belgie, Francie, Itálie a San Marino. Je to tedy jasné.

Méně jasné mi bylo, proč dopis odeslaný z belgických Antverp dne 14. prosince 2015 mi byl doručen až 14. března 2016. Tuším, že to bylo tím, že odesilatel uvedl Českou republiku ve vlámštině, kterou se hovoří v Antverpách, tedy Tsjechië. Dopis z nějakých důvodů (možná v třídírně pošty ve francouzsky hovořícím Bruselu) skončil v poštovním pytli do Malajsie. Díky google-překladači jsem se dověděl, že na nálepce přes známky v pravém horním rohu se píše: BAYARAN POS JELAS – POSTAGE PAID – PUSAT MEL DAN KURIER KLIA, MALAYSIA = POŠTOVNÉ HRADÍ POŠTA A KURÝRNÍ CENTRUM MEZINÁRODNÍHO LETIŠTĚ KUALA LUMPUR MALAJSIE. A malajští poštovní zaměstnanci si s adresou do Tsjechië poradili.

Požádal jsem přítele v Antverpách, aby příště raději napsal v souladu s UPU: République Tchèque. A třeba přidal upřesnění Europe.Autor: Jaroslav Tomandl
tomandl@centrum.cz

Vytištěno ze serveru https://www.infofila.cz