Dopisnice: Wolfgang Amadeus Mozart


Dopisnice zakoupíte v našem Eshop.infofila.cz za mimořádně výhodnou cenu.
Wolfgang Amadeus Mozart

Konečně! Sada šesti kusů dopisnic vydaná k 250. výročí narození a 215. výročí úmrtí Wolfganga Amadea Mozarta, geniálního skladatele, připomínající jeho pražské pobyty v letech 1787 a 1791.

Srdečně pozván pražskými přáteli a ctiteli, přijíždí Mozart se svou chotí Konstancií, rozenou z Weberů, 11. ledna 1787 do Prahy po prvé a je tu přímo zahrnován upřímným uznáním, obdivem a úctou šlechty, měšťanstva a lidu. V budově Klementina na Starém Městě je dodnes vystaveno Mozartovo poprsí od sochaře Emanuela Marxe, připomínající návštěvu skladatele ve zdejší knihovně. V září 1787 přijíždí již po druhé v tomto roce do Prahy, aby zde napsal operu. Je ubytován v hostinci „U tří lvíčků“ na Uhelném trhu na Starém Městě.

Operu dokončuje na půvabné Bertramce na Smíchově, v letním sídle manželů Duškových, se kterými se zná ze Salzburgu, kde slavná pěvkyně Josefina Dušková (rozená Hambacherová) vystupovala v roce 1777 společně se svým manželem F. X. Duškem, významným skladatelem, klavírním virtuosem a pedagogem.

Světová premiéra opery „Don Giovanni“ proběhla za účasti Mozarta 29. října 1787 v Nosticově divadle na Starém Městě. V tomto divadle (později zvaným Stavovským, dnes Tylovo) řídil při svém posledním – pátém – pobytu v Praze 6. září 1791 další světovou premiéru – operu „La Clemenza di Tito“, napsanou ke korunovaci císaře Leopolda II. na českého krále.

Mozart umírá 5. prosince 1791 ve Vídni. Již 14. prosince si pražané připoměli památku skladatele a to velkolepou smuteční mší. Requiem za Mozarta se konalo v chrámu sv. Mikuláše na Malé Straně, na dohled zimního bytu manželů Duškových na Horním Malostranském náměstí.

Limitovaný náklad 1.000 kusů. Cena za sadu je 210,00 CZK.

Dopisnice: Wolfgang Amadeus Mozart

Dopisnice zakoupíte v našem Eshop.infofila.cz za mimořádně výhodnou cenu.


Autor: Redakce | 20. 6. 2006

Komentáře

Znamky

Přidat komentář  | Zobrazit komentáře


© 2002 - 2020 Zdeněk Jindra
ISSN 1214-4223