Dopis z Londýna do francouzské NICE v roce 1870

Pro čtenáře, kteří se teprve seznamují s filatelistickou disciplínou POŠTOVNÍ HISTORIE, bych dnes chtěl udělat malý rozbor anglické celistvosti z roku 1870. Bylo to období, ve kterém byly poštovní zásilky opatřovány poštovními razítky „po cestě“ od odesilatele k adresátovi.

Předložený dopis nese pět razítek. Nenechte se mýlit, je jich jen pět, protože podací dvojité razítko „1“ je tzv. DUPLEX skládající se z razítka nesoucího číslo poštovního úřadu a z razítka denního. Tím jsme si odpověděli na razítko označené modrou šipkou jako „1“. Lze z něj vyčíst, že dopis byl podán 15.února 1870 v Londýně.

Žlutá šipka „2“ směřuje k příchozímu razítku ve Francii – v Nice (provincie Alpes Maritimes), ze dne 17.února 1870.

Zelená šipka „3“ ukazuje na razítko „PD“. Touto skratkou byl poštovním úředníkem označován dopis plně vyplacený poštovným až k adresátovi. PD znamená „Paye Destination“ (zplaceno do místa určení).

Čtvrté a páté razítko jsou razítka tranzitní. Razítko s červenou šipkou „4“ je tranzitní hraniční razítko „ANGL. AMB. CALAIS“ ze dne 16. února 1870. De facto potvrzuje vstup dopisu na teritorium Francie v přístavu CALAIS (kam dodnes připlouvají lodní trajekty z Anglie). Páté razítko barvy lila „5“ je pařížské tranzitní razítko ze dne 16. února. Jedná se o nádražní poštovní úřad „PARIS – GARÉ DE LYON“, tedy Lyonské nádraží, kde byl dopis přeložen na směr Nice. Z tohoto nádraží dodnes odjíždějí vlaky směrem na Nice, Monako, Marseille a další.

Dopis z Londýna do francouzské NICE v roce 1870


Autor: Jaroslav Tomandl | 27. 6. 2017

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář


© 2002 - 2020 Zdeněk Jindra
ISSN 1214-4223