Dětem - Helena Zmatlíková

Datum vydání: 26. května 2010
Název emise: Dětem - Helena Zmatlíková
Nominální hodnota: 10 Kč
Katalogové číslo: 633
Autor: Helena Zmatlíková, Karel Čapek
Rytec: Václav Fajt
Tiskové listy: á 30 ks známek
Rozměr obrázu známky: 23 x 30 mm
Způsob tisku: Známka - rotační ocelotisk kombinovaný hlubotiskem na výšku v barvách zelené, červené, modré, žluté a černé. Kupony ke známce - ocelotisk kombinovaný hlubotiskem v barvách zelené a červené.

Dětem - Helena Zmatlíková

Námět známky:

Příležitostná poštovní známka z emise "Dětem - Helena Zmatlíková". Známkový sešitek s kupony letos připomíná tvorbu jedné z našich nejvýznamnějších ilustrátorek dětských knížek - Helenu Zmatlíkovou. Na známce s nominální hodnotou 10 Kč je znázorněn skřítek Pitrýsek z knihy Ludvíka Aškenazyho: Putování za švestkovou vůní. Na kuponu jsou znázorněny ostružiny, které jsou ilustrací v knize od Josefa Koláře: Z deníku kocoura Modroočka.
Helena Zmatlíková se narodila v roce 1923 v Praze. Učila se švadlenou, ale více ji bavilo kreslení. Za války se živila kreslením ve výtvarném ateliéru Melantrich a navrhovala kabelky. Kromě toho vymýšlela a kreslila různé vtipy do novin a časopisů. Začínala jako ilustrátorka knih pro dospělé, ale poměrně brzy přešla k ilustracím pro děti. Mezi její nejznámější knihy které u nás vyšly, patří Děti z Bullerbynu, Karkulín ze střechy či Martínkova čítanka. Všichni si určitě vzpomenou na večerníček Domeček u tří koťátek, který také ilustrovala. Knihy s jejími ilustracemi byly přeloženy do mnoha jazyků a vyšly v desítkách zemí. Díky své jedinečné tvorbě se stala jednou z nejvyhledávanějších ženských ilustrátorek vůbec. Ilustrovala kolem tří set knih. Zemřela 4. dubna 2005.
(zdroj www.cpost.cz)

Dětem - Helena Zmatlíková

Dětem - Helena Zmatlíková

Dětem - Helena ZmatlíkováFDC – obálka prvního dne vydání:

Se známkou je vydávána obálka prvního dne vydání a příležitostné razítko. Na obálce je stylisticky vyobrazena Holčička s koštětem z knihy Ludvíka Aškenazyho: Putování za švestkovou vůní. Obálka je vytištěna ocelotiskem z plochy v barvě černé.
(zdroj www.cpost.cz)

Dětem - Helena Zmatlíková

Dětem - Helena Zmatlíková

Dětem - Helena Zmatlíková

Poznámka redakce:

určitě jste si všimli nového způsobu zveřejňování novinek. Naší snahou je mít co nejrozsáhlejší informace a obrázky všeho dostupného filatelistického materiálu. Dejte nám vědět, jak se Vám nové články o novinkách zamlouvají.

Novinky za nominál:

nově v našem eshopu nabízíme nové poštovní známky ČR za nominál. Tuto konkrétní známku zakoupíte zde na tomto odkazu.

Autor: Zdeněk Jindra | 26. 5. 2010

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář


© 2002 - 2020 Zdeněk Jindra
ISSN 1214-4223