Další zprávy z příprav veletrhu Sběratel IV.

Všichni jedou do Prahy

Na letošním veletrhu Sběratel, který se koná 16. – 18. září v Praze, se sejdou všichni významní výrobci pomůcek pro filatelisty a numismatiky. O větší účasti firmy Schaubek Verlag jsme již informovali. Své expozice zvětšují i další – Leuchtturm Albenverlag, Lindner Falzlos a Prinz Verlag. Na veletrh se chystá i Davo Uitgeverij. A nemůže samozřejmě chybět ani Safe, Michel, Importa, Peak a Hawid.

San Marino poprvé, Portugalsko potřetí …

Letos poprvé se veletrhu zúčastní poštovní a numismatická správa (AASFN) San Marina. Její známky, mince a telefonní karty, vesměs vydávané v malých nákladech, patří k nejvyhledávanějším na světě. Portugalská pošta bude na Sběrateli letos vystavovat již potřetí za sebou. Vloni měla v Praze velký úspěch se známkou vydanou ke vstupu nových deseti zemí do Evropské unie a známkami k fotbalovému Euru. Jak nám už vloni potvrdil ředitel odboru filatelie Luis M. Andrade, pošta má enormní zájem na spolupráci s filatelistickými obchodníky a sběrateli v České republice a celém středoevropském regionu. A k tomu je pražský veletrh Sběratel ideální.

Premiéra mincoven Španělska a Rumunska

Poprvé se letos na veletrhu také představí Královská španělská mincovna a Státní mincovna Rumunska. Španělská mincovna je vládou pověřena také tiskem bankovek, poštovních známek, pasů, identifikačních karet a dalších výrobků. Má dva výrobní závody v Madridu a Burgosu a patří mezi největší mincovny v Evropě. Současná rumunská mincovna byla v Bukurešti založena královským dekretem v roce 1935 a zajišťuje výrobu jak oběžných tak pamětních mincí, medailí, řádů, insignií a šperků z drahých kovů.

Den WWF na veletrhu

Letos poprvé je na veletrhu Sběratel vyhlášen Den Světového fondu na ochranu přírody (WWF), a to v sobotu 17.září. S emblémem pandy bylo dosud dvě stě deseti poštovními správami na celém světě vydáno přes 1.440 známek. Licenční poplatky, které z vydávání známek plynou, jsou důležitým příjmem fondu pro realizaci projektů na ochranu přírody v celém světě. V expozici České pošty bude tento den k dispozici příležitostné razítko a R-nálepka, a na stánku švýcarské firmy Groth AG, která projekt WWF ve filatelii realizuje, černotisky a známky s přítiskem. Ve 14 hodin se uskuteční autogramiáda autorů českých známek s tématikou přírody manželů Knotkových. Jak už jsme informovali, v neděli 18.září bude na veletrhu tradiční Den Organizace spojených národů, rovněž spojený s příležitostným razítkem České pošty a dopisnicí UNPA.

Telefonní karty z Japonska a Karibiku

Po několika letech se na veletrh Sběratel vrací firma Maxicard Collectors zastoupená Bruce Labentsoffem žijícím v Japonsku. Bruce patří mezi největší dealery tématických telefonních karet z Japonska a Asie. Loňskou účast na veletrhu si letos zopakuje paní Monique Salmon z Francie, která se specializuje na telefonní karty Kuby a dalších dvaceti ostrovů z oblasti Karibiku.

Mincovna Kremnica s novinkami

Mincovna Kremnica ze Slovenské republiky bude letos na veletrhu Sběratel vystavovat již po čtvrté v řadě. Letos připravila množství nových ražeb, ať už se jedná o pamětní mince či medaile. Například k letošnímu historickému summitu Bush – Putin v Bratislavě vydala zlaté, pozlacené a stříbrné medaile. Mincovna však také vyrábí z drahých a barevných kovů plakety, žetony, odznaky, přívěsky, kravatové spony, štítky, vyznamenání, řády a primátorské řetězy. Na veletrhu si budou moci návštěvníci razit sami pamětní žeton.

H.D. Rauch nedá na Prahu dopustit

K tradičním vystavovatelům na pražském veletrhu patří rakouský aukční dům H.D.Rauch z Vídně. Rauch pořádá nejen pravidelné aukce v oboru filatelie a numismatika, ale sběratelé si mohou řadu položek přímo koupit přes internet, ať už se jedná poštovní známky, mince, řády a vyznamenání či medaile. Aukční dům má k dispozici i rozsáhlou literaturu a pomůcky pro sběratele.

Autor: Jindřich Jirásek | 2. 6. 2005

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář

Související články