Další zprávy z příprav veletrhu Sběratel III.

Švýcarská pošta se vrací do Prahy

Vloni měla premiéru na veletrhu Švýcarská pošta. Její stánek budil pozornost nádhernými známkami letní a podzimní kolekce, mezi nimiž byla i poštovní známka z pravého švýcarského dřeva. Mezi sběrateli se stal populární i pamětní list vydaný výhradně k pražskému veletrhu obsahující zvláštní blok Veloland Schweiz. Letos se na veletrh Sběratel, který se koná 16. – 18.září, Švýcarská pošta vrací a pro návštěvníky připravuje řadu překvapení.

Překvapení z Kypru


Kyperská pošta, která bude letos na veletrhu vystavovat rovněž po druhé, slibuje překvapení dokonce každému návštěvníku, který se u jejího stánku zastaví. Hosté z Kypru už vloni měli mezi návštěvníky úspěch. Kyperské známky nejsou u nás tak známé a mnohého sběratele překvapily svou výtvarnou hodnotou.

Po roční odmlce opět na veletrhu


Korea Stamp Corporation, která ve světě reprezentuje poštovní známky Korejské lidově demokratické republiky, se po loňské přestávce opět vrací do Prahy. Pro veletrh má společnost připraveny nejen poštovní známky, ale také FDC, maxikarty, dopisnice a další filatelistický materiál.

Velká expozice mincoven


Firma Schoeler Münzhandel z Vídně ve své velké expozici nabízí každoročně sběratelské i investiční mince řady světových mincoven. Nebude tomu jinak ani letos. Jak nám potvrdil ředitel Elmar Schmid, budou mít letos návštěvníci možnost nakupovat novinky následujících mincoven: Mint of Finland, Perth Mint, British Royal Mint, Monnaie de Paris, Hungarian Mint, South African Mint, Royal Canadian Mint, Royal Australian Mint, Münze Österreich, Swissmint a Mint of Norway. Navíc ve své expozici představí numismatickou kolekci mezinárodní fotbalové federace FIFA. V České republice je Schoeller Münzhandel velmi aktivní a má zde i své zákaznické centrum.

Royal Dutch Mint samostatně


Letos poprvé se veletrhu zúčastňuje Královská holandská mincovna samostatnou expozicí. Mince a medaile ražené v Utrechtu překvapují svou jedinečností. Mincovna byla založena v roce 1567 a patří mezi nejstarší holandské instituce. Royal Dutch Mint díky své profesionalitě značně posílala svou pozici při zavádění eura. V letech 1999 – 2002 vyrobila 2,8 bilionů euromincí. V těchto letech byla produkce mincí v ročních průměrech šestkrát vyšší než při obvyklé ražbě guilderů. Významná je rovněž produkce pamětních mincí a medailí.

Čínské telefonní karty poprvé na veletrhu


Poprvé se veletrhu v Praze zúčastní sběratel telefonních karet z Čínské lidové republiky. Pan Wei Xu je patrně největším odborníkem na telefonní karty v Číně. Ti, kteří se zajímají o telefonní karty jej určitě znají z internetu jako Chinajka. Stručně řečeno: sběratelé karet se mají na Sběrateli na co těšit.

Uzávěrka na konci května


Uzávěrka pro přihlášky na letošní mezinárodní veletrh Sběratel je 31.května. Vystavovatelé, kteří se přihlásí do tohoto data mají zaručeno, že budou umístěni v příslušných oborech kam patří. Tedy filatelisti do sekce filatelie, numismatici do sekce numismatiky apod. Samozřejmě vystavovatelé se mohou přihlásit i po tomto datu, ale nemůžeme jim bohužel zaručit vhodné umístění. Výstavní hala o velikosti téměř 5.000 m2 a jedenáct tisíc návštěvníků na Vás čeká.

Autor: Jindřich Jirásek | 20. 5. 2005

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář


© 2002 - 2020 Zdeněk Jindra
ISSN 1214-4223