Další informace o veletrhu Sběratel 2008 a PRAGA 2008

Jak se dostat na veletrh Sběratel a výstavu Praga
Veletrh se tradičně koná v Průmyslovém paláci na Výstavišti v Praze 7 - Holešovicích na severním okraji centra hlavního města. Spojení tramvají či metrem trvá z úplného centra města deset minut. K výstavišti vede trasa metra C (stanice Nádraží Holešovice) a jezdí tramvaje 5,12, 15, 17 a 34. Vstupné na veletrh: jednodenní vstupenka 80 Kč a permanentní na všechny tři dny 200 Kč. Vstupenka platí i na světovou výstavu PRAGA, tedy i do Poštovního muzea, kde je vystavena třída literatury. Ženy a mládež do 18 let mají vstup zdarma. Hodiny pro veřejnost (na výstavišti i v muzeu): pátek a sobota 10 – 18 hodin, neděle 10 – 16 hodin

Výstavu PRAGA pojistila Kooperativa
Soutěžní i nesoutěžní exponáty vystavené na Světové výstavě poštovních známek PRAGA 2008, která se koná ve dnech 12. až 14. září společně s veletrhem Sběratel, pojistila exkluzivně Kooperativa pojišťovna, a.s., Vienna Insurance Group. „Jsme velmi rádi, že jsme součástí tak významné akce a že jsme přispěli k tomu, aby organizátoři i vystavovatelé měli o něco klidnější spánek,“ uvedl mluvčí pojišťovny Marek Vích. Kooperativa se podle jeho slov již tradičně angažuje v oblasti kultury, a to nejen jako sponzor či pojistitel nejrůznějších výstav, galerií a sbírek, ale rovněž aktivně – firma nashromáždila od svého vzniku významnou kolekci českého umění, která v současnosti čítá více než 2 000 položek.
Kooperativa je druhou největší pojišťovnou v ČR, v pojištěním průmyslu a podnikatelů je již několik let lídrem českého trhu. V současné době má více než 300 obchodních míst a produkty Kooperativy lze sjednat i v pobočkách České spořitelny. Pojišťovna má základní kapitál tři miliardy Kč a loni dosáhla předepsaného pojistného 29 miliard Kč a zisku před zdaněním 1,3 miliardy Kč. Kooperativa je součástí vedoucí pojišťovací skupiny ve střední a východní Evropě Vienna Insurance Group, která je kótována na burzách ve Vídni a v Praze.

Přehled akcí na veletrhu v sobotu 13. září
13:00 Vyhlášení ankety Nejlepší medaile roku
(u stánku České numismatické společnosti, levé křídlo)

13:00 Autogramiáda autorů poštovní známky „Spoločné vydanie s ČR – Karol Plicka“
Přítomni budou autor výtvarného námětu prof. Dušan Kállay a rytec Miloš Ondráček. Známku si společně s příležitostným razítkem bude možné zakoupit přímo na stánku Slovenské pošty.
(Stánek Slovenské pošty, Střední hala Průmyslového paláce)

14.00 Tradiční autogramiáda osobností. Tentokrát to budou tvůrci poštovních známek Adolf Absolon, Martin Srb, Miloš Ondráček, Václava Fajt a Václav Kučera, spisovatel Ludvík Vaculík, hlasatelka Stanislava Lekešová, showman Petr Novotný a moderátor Aleš Cibulka
(u stánku Klubu sběratelů kuriozit, levé křídlo Průmyslového paláce)

15.00 Křest filatelistické studie Ivany Šárové T.G.M. 1923 za účasti moderátora Aleše Cibulky. Detailní filatelistická publikace jubilejních známek T.G.M. 1923 a sérií Olympijský kongres 1925 a VIII. Všesokolský slet 1926 (levé křídlo Průmyslového paláce)

Razítko Chorvatské pošty a dopisnice pošty OSN
K letošní sběratelské akci v Praze připravila Chorvatská pošta příležitostné razítko a pošta OSN tradiční (od roku 1998 už jedenáctou) dopisnici. Neděle byla na veletrhu Sběratel a výstavě Praga vyhlášena Dnem OSN, na stánku České pošty tedy bude k dispozici i razítko. Razítka ostatních pošt, jejichž otisky jsme obdrželi, jsme už na Infofile zveřejnili.
Další informace o veletrhu Sběratel 2008 a PRAGA 2008
Další informace o veletrhu Sběratel 2008 a PRAGA 2008

Co se zbylými penězi z dovolené? Přineste je na veletrh!
To tu ještě nebylo! Poprvé v historii veletrhu Sběratel zde bude možné platit všemi měnami světa! Na stánku 421 v sekci numismatiky budete moci zaplatit svou útratu ve všech existujících a rovněž tak v některých zaniklých měnách celého světa. K placení tak bude možné použít podle aktuálního kurzovního lístku více než 200 různých i exotických měn (např. papuánské kiny, brunejské ringgity, arubské floriny, albánské leky, svazijské emalangeni…) a také všechny zaniklé evropské měny, které před časem nahradilo euro - šilinky, marky, franky, pesety, liry aj. Ve větsině případů budou akceptovány rovněž platné mince z celého světa. Neváhejte a zastavte se během veletrhu Sběratel na stánku 421 a přeměňte tak svá doma ležící a nepotřebná či zapomenutá platidla z vašich cest a dovolených po celé planetě za hodnotné artefakty z oblasti moderní numismatiky a notafilie. Pan Mojmír Černý s přáteli se na Vás již těší!

Zlato, stříbro na veletrhu
Tradiční vystavovatel Schoeller Münzhandel v premiéře přiveze na Sběratele desetikilovou stříbrnou minci Rakouské mincovny s názvem „New Vienna Philharmonic Silver Bullion Coin” spolu s tradiční širokou škálu zlatých cihel s váhou od jednoho gramu do jednoho kilogramu.
Firma Zlaté Mince Numismatika ukáže na svém stánku největší českou medaili z ryzího zlata. Váží celý 1 kg a tematicky je věnována stavbě Karlova Mostu v Praze. Poprvé bude také k vidění nová dukátová sada investičních medailí (praotec Čech, kněžna Libuše, Přemysl Oráč a sv. Václav) z ryzího zlata 24 karátů. Oba vystavovatelé budou na stánku č. 500.

Muzeum cenných papírů z Prahy
bude na veletrhu Sběratel vystavovat unikátní tiskové desky bankovek Kostariky. Jedná se o ocelotiskové desky bankovek Banco de Costa Rica na 10 colónů série A vydané 1.1.1901. Originální bankovky jsou v katalogu značeny bez záznamů, jelikož se na sběratelském trhu prakticky nevyskytují. Muzeum získalo tyto desky pocházející z archivu American Bank Note Company. U příležitosti veletrhu Sběratel 2008 a Praga 2008 bylo vytištěno z původních tiskových desek 2.000 číslovaných otisků, které budou určeny pro sběratele.
Kromě těchto tiskových desek, které jsou jediné na světě, bude vystaveno i několik další zajímavých exponátů ze sbírek Muzea cenných papírů jako jsou modely bankovek, cenných papírů, molety apod. Mimo uvedených bankovek bude muzeum nabízet i první katalog cenných papírů vydaný v České republice. Jedná se o katalog cenných papírů pivovarů a sladoven na území Československa.

Autor: Jindřich Jirásek | 4. 9. 2008

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář


© 2002 - 2020 Zdeněk Jindra
ISSN 1214-4223