Co znamená RMS před jménem lodi?

Nejen u britských obchodních lodí nacházíme předřazené přívlastky jako MS (Motorship – motorová loď), SS (Steam Ship – parník), MY (Motor Yacht – motorová jachta), atd.

Z hlediska poštovně-historického je pro nás, filatelisty, zajímavý předřazený přívlastek RMS (Royal Mail Ship – královská poštovní loď). Tento předřazený přívlastek se datuje od roku 1840 a je přidělován námořnímu plavidlu na základě smlouvy s Britskou královskou poštou (Royal Mail) o poskytování poštovní přepravy. Po ukončení této poštovní služby se plavidlu vrací předřazený přívlastek dle typu lodi, tedy MS, SS, apod.

Též RMS Titanic patřil k těmto lodím. Dnes, v epoše letecké přepravy pošty, brázdí vody oceánů jen několik plavidel přepravujících Atlantikem poštu pro Royal Mail. Je to například RMS QUEEN MARY 2, anebo RMS ST.HELENA, která obhospodařuje poštovní spojení s britskými ostrovy v jižním Atlantiku (ostrovy Ascension, Svatá Helena, Tristan da Cunha).

Pokud nalézáte podobnost s předřazeným přívlastkem HMS (Her Majesty´s Ship – Loď jejího veličenstva), nebo u císařských německých a rakousko-uherských lodí SMS (Seiner Majestät Schiff - Loď jeho veličenstva), jedná se o plavidla válečného loďstva a přívlastek nemá souvis s poštovní službou.

Co znamená RMS před jménem lodi?

Co znamená RMS před jménem lodi?

Co znamená RMS před jménem lodi?


Autor: Jaroslav Tomandl | 27. 4. 2015

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář


© 2002 - 2020 Zdeněk Jindra
ISSN 1214-4223