Co nového v přípravě veletrhu Sběratel 2003

První přihlášení vystavovatelé

Prvním českým vystavovatelem, který se přihlásil na letošní ročník Sběratele, je firma Bard, která už v listopadu využila možnost stáhnout si z úvodní strany tohoto webu přihlášku ve formátu PDF. Ještě na konci loňského roku přišla také první přihláška ze zahraničí. Na veletrh se vrací Korea Stamp Corporation (pošta KLDR). Vytištěné přihlášky na adresy, které jsou organizátorům veletrhu známy, odešly poštou v druhé polovině března. Kdo tištěné materiály nedostal, může si o ně napsat na emailovou adresu kopacek@ppa.cz

Sedm skandinávských poštovních správ poprvé na veletrhu

Letos se na veletrhu poprvé představí poštovní správy Finska, Dánska, Norska, Faerských ostrovů, Islandu, Grónska a Alandských ostrovů. Koordinací účasti byla pověřena pošta Alandských ostrovů, přípravu kašetu ke Sběrateli má na starosti Finská pošta. Společný stánek bude patřit mezi největší na veletrhu a každá pošta bude mít v Praze své zástupce.

Padne opět rekord? Ano!

Letošní veletrh překoná pokud jde o počet vystavovatelů zcela určitě všechny dosavadní ročníky. Vloni na Sběrateli vystavovalo 162 organizací, dealerů a sběratelů z 28 zemí, letos pořadatelé předpokládají účast na 180 vystavovatelů z 35 zemí. Snad už si veletrh vybral smůlu, která jej provázela poslední tři roky a proběhne v klidné a nerušené atmosféře. Vloni se konal měsíc po katastrofálních záplavách, předloni pouhý týden po 11.září v New Yorku a před třemi lety se jen tak tak minul s pouličními nepokoji při zasedání Mezinárodního měnového fondu. Vloni veletrh navštívilo 8.356 sběratelů (z toho 11,7 % ze zahraničí). Letos se předpokládá návštěva opět přes deset tisíc.

Telefonní karty z Ruska

Mezi nejvěrnější vystavovatele v oboru telefonních karet patří Yevgeniy Nikiforov z Petrohradu. Sběratele se účastní každý rok od prvního ročníku. K loňskému veletrhu se mu podařilo vydat u společnosti Altayskie Taksofoni veřejnou telefonní kartu ve dvou nominálech v celkovém nákladu 1.100 kusů. Letos se v Rusku ke Sběrateli telefonní karta patrně objeví opět. Sběratelé bohemik tak budou mít další přírůstek do sbírky. Nikiforov už vydal k letošnímu Sběrateli kalendáříky na rok 2003.

Řekové chválí Sběratele

S rozsáhlou nabídkou se opět na veletrhu představí bratři Kaouslidisové z Řecka. Jejich zájmem už dávno nejsou jen telefonní karty, ale také filatelie, papírová platidla a mince. Letos otevřeli v Soluni prodejnu pro sběratele. Do Prahy se rádi vracejí a veletrh Sběratel považují za jednu z nejlepších událostí pro sběratele v Evropě.

Aix-phila, Leuchtturm, Filatelie Hobby

Tři vystavovatelé, kteří už tradičně mají na veletrhu stánky vedle sebe, neboť velmi úzce spolupracují. Pražská Filatelie Hobby se zotavila ze srpnové vodní pohromy v Karlíně, a těsně po loňském veletrhu otevřela novou, reprezentativní prodejnu v Praze 1, Revoluční 8. S novým působištěm Filatelie Hobby jsou spokojeni i němečtí partneři. Jak Leuchtturm Albenverlag, tak Aix-phila se už pilně připravují na letošního Sběratele a slibují, že v nabídce pro návštěvníky budou mít ještě více zajímavých položek a doplňků než v minulých letech. Pro rok 2004 už cášská Aix-phila uvažuje pro veletrh Sběratel o velkém ostrovním stánku, který používá na mezinárodních akcích v Německu.

Největší aukční dům opět v Praze

Patrně největší filatelistický aukční dům na světě, firma David Feldman SA ze Ženevy, se na Sběrateli poprvé představila v roce 2000. Letos už tedy bude v Praze počtvrté. Pan Michael Vojta, který má v ženevském aukčním domu na starosti země střední a východní Evropy, posílá přihlášku na Sběratele vždy jako jeden z prvních. Letos tomu samozřejmě nebylo jinak a přihlášku vyplnil hned druhý den poté, co vytištěné materiály organizátoři veletrhu přivezli z tiskárny. Firma David Feldman je pro filatelisty pojmem. Není divu, vždyť drží několik světových rekordů v aukcích filatelistického materiálu. Zatím největší položka v historii filatelie byla zaplacena za obálku "Bordeaux" s modrým a oranžovým Mauritiem právě na aukci firmy David Feldman v roce 1993, a to rovných pět miliónů dolarů.

Pan Isley chce mít náskok

Po roční přestávce se do Prahy chce vrátit anglická numismatická firma Doplhin Coins & Medals z Bedforshire. Vloni jí Sběratel kolidoval s jinou akcí v Anglii, ale letos majitel firmy pan Bob Isley slíbil, že na veletrhu určitě bude. Je si vědom skutečnosti, že bude mít před ostatními západoevropskými firmami v České republice (ale i v okolních zemích) náskok v navazování kontaktů se zdejšími sběrateli. Po předpokládaném vstupu České republiky do Evropské unie v příštím roce bude vše ze sběratelského hlediska pokud jde o styk s ostatními členy EU velice snadné. Odpadnou totiž nepříjemné formality s dovozem a vývozem sběratelského materiálu, které dosud mnohé evropské dealery odrazují, aby se veletrhu Sběratel účastnili.

Angola a Guinea-Bissau poprvé na veletrhu

Polská firma Profilex z Tuszyna, která zastupuje pro střední a východní Evropu řadu zahraničních poštovních správ, má každým rokem svůj stánek v obležení sběratelů. Není divu. Nabízí totiž velmi kvalitní sběratelský materiál z atraktivních zemí. K již tradičním poštovním správám letos na Sběrateli poprvé přibudou poštovní správy afrických zemí Angola a Guinea-Bissau. V expozici Profilexu budou dále zastoupeny pošty Austrálie, Irska, Fiji, Gibraltaru, Guernsey, ostrova Man, Nového Zélandu, Norfolku, Papuy Nové Guiney, Pitcairnu, Tongy, Tuvalu a Vanuatu.

Autor: Redakce | 29. 3. 2003

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář

Související články


© 2002 - 2020 Zdeněk Jindra
ISSN 1214-4223