Příležitostné razítko vonící rumem

Datum vydání: 15. 7. 2007


Když válečné námořnictvo Jejího Veličenstva naposled fasovalo 31. července 1970 svůj příděl rumu, poštovní úřad v místě britské námořní základny v Portsmouth, to připoměl příležitostným razítkem.

Nejednalo se o bezvýznamný moment v historii Royal Navy, jak se britské válečné námořnictvo oficiálně nazývá. Byla to tečka za 300-letou tradicí. Před rokem 1740 fasoval každý námořník jednu pintu rumu denně, a to ve dvou dávkách. Půl pinty k obědu a půl k večeři (jedna pinta = 0,568262 litru). Před bitvou byla tato dávka dvojnásobná, totéž po vyhrané bitvě. Později byla tato dávka rumu ředěna vodou. Tak vlastně vznikl nám dobře známý „grog“.

Nedočetl jsem se, zda vzápětí po tomto důležitém úkonu měla britská válečná flotila těžkosti s bojeschopností. Pokud listujeme historií, nejspíš ne.

Na závěr historicky doložená událost spojená s rumem královského námořnictva. Po vítězství u Trafalgaru, kde v slavné námořní bitvě admirál Nelson zahynul, jeho mrtvé tělo bylo naloženo do sudu s rumem. Takto „zabalzamované“ bylo převáženo do vlasti. Námořníci si však navrtali do sudu s jeho ostatky malou dírku, skrz kterou rum, snad smíchaný s admirálovo krví, cestou do vlasti “vychlastali“.Autor: Jaroslav Tomandl
tomandl@centrum.cz

Vytištěno ze serveru https://www.infofila.cz