České herečky a herci - aršík

Datum vydání: 25. 10. 2019


Datum vydání: 23. října 2019
Název emise: České herečky a herci - aršík
Nominální hodnota: 50 Kč
Katalogové číslo: A1049
Výtvarný návrh: Eva Hašková a Jan Maget
Tiskové listy: Aršík: 2 různé známky
Rozměr obrázu známky: 40 x 50 mm (44 x 54 mm s perforací – tisk „na spad“)
Druh tisku: plnobarevný ofset


Námět známky:

1049 — Dana Medřická (11. 7. 1920 – 21. 1. 1983) na jaře roku 1940 nastoupila do svého prvního angažmá v Brně. Další kroky vedly Danu Medřickou do Plzně a ještě před koncem války potom do Prahy. Na scéně Městských divadel pražských a Národního divadla vytvořila desítky různorodých ženských postav světového repertoáru. K jejím životním rolím kromě Šrámkovy Slávky patřila Blanche v Tramvaji do stanice Touha T. Williamse, titulní role v Brechtově Matce Kuráži, ale především Erži Orbánová v Kočičí hře maďarského autora Istvána Örkényho. Také na televizní obrazovce se objevila v několika seriálech, jako Taková normální rodinka, F. L. Věk nebo Nemocnice na kraji města. Nezapomenutelným zůstal herecký výkon dvojice Dana Medřická – Karel Höger v televizním dramatu Romeo a Julie na konci listopadu.

1050 — Radovan Lukavský (1. 11. 1919 – 10. 3. 2008) byl jednou z nejvýraznějších osobností našeho hereckého umění, filmový, televizní a hlavně divadelní herec. Radovan Lukavský se podílel na založení divadla DISK, působil v Městském divadle na Vinohradech a v Městských divadlech pražských. Stal se členem činohry Národního divadla. Radovan Lukavský patřil ke generaci herců, kteří na divadelní jeviště vstoupili ve čtyřicátých letech 20. století. Byla to výjimečná společnost – Vlastimil Brodský, Stella Zázvorková, Dana Medřická nebo Rudolf Hrušínský. V Národním divadle hrál Radovan Lukavský např. v Hrubínově Srpnové neděli, v Topolově Konci masopustu, v Krejčově inscenaci Romea a Julie, ale také v Dykově Zmoudření Dona Quijota, Othellovi a v dalších slavných rolích.
(zdroj www.cpost.cz)

FDC – obálka prvního dne vydání:

Se známkou se vydává obálka prvního dne vydání včetně příležitostného poštovního razítka.
(zdroj www.cpost.cz)Poznámka redakce:

určitě jste si všimli nového způsobu zveřejňování novinek. Naší snahou je mít co nejrozsáhlejší informace a obrázky všeho dostupného filatelistického materiálu. Dejte nám vědět, jak se Vám nové články o novinkách zamlouvají.

Novinky za nominál:

nově v našem eshopu nabízíme nové poštovní známky ČR za nominál. Tuto konkrétní známku zakoupíte zde na tomto odkazu.

Autor: Zdeněk Jindra
ZdenekJindra@infofila.cz

Vytištěno ze serveru https://www.infofila.cz