Komentáře ke článku


Sekretariát SČF opět plně funkční

Před časem - na začátku ledna t.r. - jsme informovali, že se sekretariát Svazu českých filatelistů přestěhoval a závěrem této informace byla prosba, aby návštěvníci vyčkali nějaký týden.
Dotaz 50
Vložen: 01. 04. 2003 - 00:22:10
 
Odpovědět
Dobrý den, osobně bych chtěl vědět kdo platí tyto činitelé SČF? Jsou to přímo poplatníci, které se do svazu filatelistů přihlásí nebo to dělají lidé bez nároku na finanční odměnu? Přece to musí stát spoustu času. Jestli je tam pořád tajemník , sekretářka a ekonomka musí to být docela finančně náročné. A neříkejte že to dělají jen pro to že je filatelie jejich koníčkem. Přeci je také něco musí živit nebo tomu tak není? Je tedy SČF komerčním subjektem? Co je teda finančně zajišťuje? Přispěvky, vydávání publikací nebo ještě něco jiného? Děkuji že mi toto vysvětlite. Jsem laik a moc děkuji.
Petr Janeček


O ekonomickém fungování SČF 51
Vložen: 01. 04. 2003 - 08:12:02
 
Odpovědět
Správná otázka - kdo to platí. Jednoduchá odpověď - platíme si je my sami, členové Svazu. Každý koníček něco stojí - například rybáři: nejen že si musí na svůj náklad pořídit svoje náčiní, platí také roční poplatek rybářskému svazu. A ten je, pokud vím, kolem 1000 Kč ročně. ČLenové SČF platí roční příspěvek 140 Kč, což je necelých 12 Kč měsíčně. A z toho, co se vybere na členských příspěvcích se hradí výdaje. Dnes se dá říci, že placení členové sekretariátu jsou pouze 2: tajemník a sekretářka. Ekonomka a knihovník jsou důchodci, kteří neberou normální plat jako ostatní, ale jen odměnu, která je pochopitelně menší než plat. Kromě členských příspěvků ma Svaz i jiné příjmy - například půjčovné za katalogy a ostatní publikace ze svazové knihovny, příjmy za tisk. Svaz má vlastní malou tiskárnu, na které se tisknou některé drobné odborné publikace pro sekce a společnosti. Největší část příjmů svazu ovšem tvoří právě členské příspěvky. Za to pro členy Svaz vydává 6x ročně informace, provozuje knihovnu (nákup nových katalogů a jiných odborných publikací taky něco stojí) a také Svaz umožňuje v prostorech sekretariátu setkání členů sekcí a odborných skupin, a to za poplatek zcela symbolický. Kdo ví, jak obtížně se shání pro schůzky klubů vhodná místnost, aby to moc nestálo, mi dá jistě za pravdu, že to je pro sekce a skupiny velká věc. Možnost scházet se pravidelně buď za nějaký symbolický poplatek nebo platit nájem, který v lepším případě může být 200 - 300, v horším až kolem 1000 - 1500 Kč za dopoledne? To je to, co Svaz dává členům. Na druhé straně má pochopitelně i výdaje - platy pro těch několik málo placených zaměstnanců jsou jen menší částí celkových výdajů Svazu. Kdo se pohybuje okolo podobných zájmových sdružení (rybáři, myslivci, třeba chovatelé drobného zvířactva, kynologové, atd. - každé z těchto sdružení má určitý počet placených funkcionářů a nebudu asi daleko od pravdy, když si troufnu tvrdit, že náš Svaz filatelistů má mezi podobnými sdruženími nejmenší počet těchto placených funkcionářů. Dnes platí, že všechno něco stojí. Podrobný výčet toho, jaké jsou příjmy a jaká jsou vydání Svazu, zde není na místě. Jen konstatování, že hospodaření SČF pravidelně sleduje Revizní komise a svoje zjištění předkládá vrcholným orgánům SČF k projednání a případným korekcím hospodaření.
Vladislav Beneš


RE: O ekonomickém fungování SČF 52
Vložen: 01. 04. 2003 - 11:28:22
 
Odpovědět
Já členem SČF nejsem, ale rád bych se přihlásil. Můžete mi prosím sdělit nějáký kontakt na ně? Bydlím na vesnici a zde v okolí žádný klub filatelistů není, ale novinky objednane mám a tak bych se chtěl stát i členem SČF. Odebíram časopis Filatelie a tam je také nějáký klub filatelie nebo co to je a docela často SČF kritizují. Mají se tyto dva subjekty vůbec v lásce? Myslím že časopis Filatelie dříve patřil právě SČF. Podle informací by mělo být něco kolem 40.000 členů SČF. Což znamená že jejich roční rozpočet jen z příspěvků je 5.600.000 Kč což určitě není málo. Jenže je tu úbytek filatelistů. Většina členů je složena z řad důchodců a co pak až nás bude tak málo že si SČF z poplatků nebude moci nic dovolit. Bude je pořád zvyšovat? Dělají něco proto, aby se filatelie více prosadila mezi mládeži? Asi ano, ale bohůžel to má nepatrný efekt.
Petr Janeček


RE: O ekonomickém fungování SČF 53
Vložen: 01. 04. 2003 - 14:10:45
 
Odpovědět
Myslím, že informace o 40 000 členech SČF je poněkud zkreslená. Vývoj členské základny SČF by si asi zasloužil samostatnou stať - zde mohu jen konstatovat, že dospělých členů Svazu je okolo 18 000, což je dost podstatný rozdíl, takže příjem z členských příspěvků rozhodně není v komentáři uváděných 5 600 000 Kč, ale necelé 2 mil. Kč. O mládež se Svaz stará, mladí se mohou scházet pod vedením zkušených filatelistů v Kroužcích mladých filatelistů (KMF). A o tom, že řada KMF je úspěšných svědčí např. KMF ve Svitavách, kde bude letos setkání mladých filatelistů z Evropy! A před koncem - rád bych Petru Janečkovi poradil, kde by se mohl přihlásit za člena klubu a mohl se účastnit i klubového života, ale musel bych vědět, kde žije. A kdyby to ani tak nebylo schůdné, je stále ještě jedna možnost: Stanovy znají pojem individuální členství. Napíše-li na adresu Svaz českých filatelistů, Holečkova 10, Praha 5 Smíchov, PSČ 150 00, může se stát individuálním členem, který je evidován na sekretariátu, příspěvky si zaplatí tamtéž (třeba složenkou) a pak může mít všechny výhody členství. A to stejné lze poradit i ostatním zájemcům, kteří by se rádi stali členy Svazu, ale neví, kde by se mohli přihlásit. Neváhejte a napište, pan tajemník jistě podle místa vašeho bydliště rád poradí nejbližší klub.
Vladislav Beneš


Přidat komentář


© 2002 - 2020 Zdeněk Jindra
ISSN 1214-4223