Čínské celiny

Čínské celiny o jejichž existenci mnoho sběratelů jistě nemá žádné tušení. Jsou to úřední propagační obrazové dopisnice a los v jednom. Nyní vás seznámím s tím co jsem zjistil o těchto dopisnicích. Přední strana úředně vydané celiny o rozměrech 185x102 mm je prodána firmě na reklamní účely. Firma může využít pro reklamu plochu o rozměrech 150x102 mm a určuje také výší nákladu.

Na boční proužky 35x102 mm je přitištěn los s jedním číslem, ten zajistí podíl na charitativním slosování, zpravidla k vánočním svátkům a novému roku. Prodejní cena jedné dopisnice v roce 1995 činila 0,60 Yuan, z toho šlo 15 Fen pro poštu (hodnota vytištěné známky), 5 Fen pro tiskárnu a zbytek do loterie. Cenu za potisk přední strany, musel zaplatit najímající podnik a šla po srážce všech nákladů rovněž na loterii. Propagace je velmi dobře promyšlená, účastnily se nejen firmy železničních odborů.

Jedna dříve popsaná celina je z roku 1995, propagaci na přední straně koupila lokomotivní továrna Sifang. Továrna Sifang v Qingdao je po továrnách Beijing a Dalian v Mandžiji třetím největším producentem lokomotiv v Číně. Specializuje se na stavbu motorových lokomotiv a osobních vozů, vyrábí diesel-elektrické lokomotivy série DF, průmyslové lokomotivy série GK a osobní vozy řady 25.

Na známce 15 Fen je prasátko pro štěstí. Na propagační přední straně je logo továrny Sifang a průmyslová lokomotiva řada GK a moderní osobní vagón.

Čínské celiny


Čínské celiny
Autor: Adolf Kuchyňka | 27. 11. 2003

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář