Čínská měsíční sonda (2)

Datum vydání: 1. 3. 2008


V tomto pokračování článku o první čínské měsíční sondě si představíme další filatelistické materiály vydané k letu této sondy.

Čínský lunární program, který zahrnuje jak výzkum pomocí automatických sond tak pilotovaný program zastřešuje agentura CNSA (tedy čínská NASA: China National Space Administration). Lunární výzkumný program má zkratku CLEP (Chinese Lunar Exploration Program), logo programu si dále představíme na celistvostech. V rámci programu je použita sonda Change´e jejíž součástí je pouzdro pro zajištění návratu odebraných měsíčních vzorků. K vynesení sondy Chang´e 1 byla použita upravená raketa Long March CZ 3-A vypuštěná 24.10.2007 z kosmodromu Xichang. Monitorování letu sondy provádí sledovací stanice v Pekingu (radioteleskop o průměru 50 m), v Kunmingu (průměr 40 m), v Shanghai a Ürümqi. Ouyang Ziyuan, jeden z nejvýše postavených čínských expertů na geologický výzkum a podzemní jaderné testování byl prvním, kdo obhajoval průzkum nejen obrovských lunárních zásob surovin, jako například železa, ale také získávání (těžbu) lunárního helia-3, které je ideálním palivem pro jaderný reaktor. Právě on má na starosti lunární program Chang´e. Je také známý tím, že je jedním z nejvýznamnějších příznivců čínského pilotovaného měsíčního programu.

Podle plánu by měl lunární program zahrnovat následující milníky:

- 2007 obíhání (Chang´e 1 je na oběžné dráze, úkol plněn)
- 2012 přisání (Chang´e 2 robotické vozítko přistane na povrchu Měsíce)
- 2017 návrat (Chang´3 se vrátí s lunárními vzorky, tento rok se očekává start pilotovaného programu)

Pramen: Wikipedia

horní část TL (celkem 10 známek, hodnota 1,20 jüan) s vyobrazením sondy Měsíc vytištěn reliéfním tiskem (přejeďte si prstem po kráterech…)


ukázka jedné FDC (celkem vydány 4 FDC s různými obrázky).


Další příležitostná razítka:


Další příležitostná razítka:


26.11.2007 sonda ještě na dráze kolem Země, na oběžnou dráhu kolem měsíce přešla sonda 5.11.2007.


Razítko s datem 26.11.2007 s vyobrazením loga lunárního programu CLEP.


Autor: Petr Fencl
technika@nopek.cz

Vytištěno ze serveru https://www.infofila.cz