Chorvatská známka se vztahem k Čechům a Slovákům

Součástí chorvatské série poštovních známek s náměty lodí, vydaných v roce 1998, je známka v nominální hodnotě 4 kn s vyobrazením školní lodě VILA VELEBITA. Tato školní loď – dvoustěžník s pomocným motorem, postavená v roce 1908 pro Námořní akademii v chorvatském přístavním městečku Bakar (nedaleko Rijeky), byla pro celou jednu předválečnou generaci českých a slovenských mládenců, kteří studovali na této akademii, lodí na které se učili námořnímu umění.

Již na první školní plavbě po 1.světové válce byli na palubě dva naši pozdější námořní kapitáni Bedřich Stožický a Jakub Frey. Oba pak začali své putování po světových mořích a oceánech na první československé námořní lodi Legie.

Velitelem školní lodi byl v té době jejich profesor nautiky, námořní kapitán Izidor Golubovič. Není bez zajímavosti, že další dva z Čechů, kteří na Královské námořní akademii v Bakru v období mezi světovými válkami studovali, se tam oženili a oba si vzali za manželky neteře pana kapitána Goluboviče. To je však již jiná, nefilatelistická historie.

Chorvatská známka se vztahem k Čechům a Slovákům


Autor: Jaroslav Tomandl | 28. 7. 2004

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář


© 2002 - 2020 Zdeněk Jindra
ISSN 1214-4223