Cestovatel: Ferdninand Stolička a Alois Musil

Cestovatel: Ferdninand Stolička a Alois Musil

Katalogové číslo: 0567
Datum vydání: 18.06.2008
Nominále: 12.0 Kč
Tiskové listy: á 50 ks známek
Rozměr obrázku známky: 40 x 23 mm
Výtvarný návrh: Vladimír Novák
Rytina: Miloš Ondráček

Způsob tisku: rotační ocelotisk v barvě černé kombinovaný čtyřbarevným hlubotiskem v barvě hnědé, modrá, žluté a modrozelené, RK (náklad 2000 tis.)

Námět známky: Ferdinand Stolička (1838-1874) - český geolog, paleontolog a přírodovědec světového významu vystudoval geologii ve Vídni. Prováděl mapování ve východních Alpách, v Uhrách a v Dalmácii. Jako paleontolog Indického geologického ústavu prováděl výzkum zejména v oblasti pohoří Himálaj a Karakoram. Na první cestu do Himálaje se vypravil v r. 1864. Během čtyřměsíční výpravy geologicky zmapoval rozsáhlé části pohoří a upřesnil, že jádro himálajského pohoří tvoří ruly, na které navazují prvohorní a druhohorní sedimenty. Přinesl poznatky i z dalších oborů, zejména z ornitologie. Při návratu ze třetí himálajské expedice zemřel. Na známce je potrét F. Stoličky doplněný jeho jménem a životopisnými daty. V pozadí jsou zobrazeny hory a několik šerpů.
Cestovatel: Ferdninand Stolička a Alois Musil

Katalogové číslo: 0568
Datum vydání: 18.06.2008
Nominále: 21.0 Kč
Tiskové listy: á 50 ks známek
Rozměr obrázku známky: 40 x 23 mm
Výtvarný návrh: Vladimír Novák
Rytina: Miloš Ondráček

Způsob tisku: rotační ocelotisk v barvě černé kombinovaný čtyřbarevným hlubotiskem v barvě tmavočervené,žluté, černé a okrové, RK (náklad 2000 tis.)

Námět známky: Alois Musil (1868-1944) Světově známý český geograf, orientalista a cestovatel Alois Musil po absolvování teologické fakulty v Olomouci odjel studovat do Jeruzaléma a Bejrútu. Procestoval Arábii a podrobně ji zmapoval. Zabýval se i etnografií, botanikou a kromě světových jazyků ovládal i 35 arabských nářečí. Stal se šejkem dvou kmenů. Beduíni Musila přivedli k jeho největšímu objevu – ukázali mu tajemný zámeček v poušti Kuseir Amra z 8. stol. na území dnešního Jordánska. Po 1. světové válce byl Musil jmenován profesorem Univerzity Karlovy pro vědy východní a arabštinu. S podporou prezidenta Masaryka inicioval zřízení Orientálního ústavu. Zasloužil se o popularizaci Blízkého východu a vydal desítky cestopisných knih pro mládež i dospělé. Na známce je portrét A. Musila a zobrazení jeho výpravy do pouště. Známka je doplněna jménem cestovatele a jeho životopisnými daty.

Autor: Česká pošta | 31. 7. 2008

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář


© 2002 - 2020 Zdeněk Jindra
ISSN 1214-4223