Český filmový plakát - Něžná

Datum vydání: 5. října 2011
Název emise: Český filmový plakát - Něžná
Nominální hodnota: 10 Kč
Katalogové číslo: 699
Výtvarný návrh: Zdeněk Ziegler
Liniová rozkresba : Jindřich Faktor
Tiskové listy:á 25 ks známek
Rozměr obrázu známky: 40 x 50 mm
Druh tisku: plnobarevný ofset

Český filmový plakát - Něžná

Námět známky:

Známka, na které je vyobrazen plakát z filmu Něžná.

Autorka plakátu k filmu Něžná (1970, Francie) režiséra Roberta Bressona, malířka a grafička Olga Poláčková-Vyleťalová se narodila 8. srpna 1944 v Hradci Králové. Vystudovala Soukromá studia (1963; Antonín Kybal), Výtvarnou školu (1968) a Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze (1968-1969; Karel Svolinský). Kolektivně vystavuje od roku 1974, samostatně od roku 1980. V letech 1969-1989 vytvořila sedmdesát šest filmových plakátů. Její návrh plakátu k filmu Něžná se stal ikonou československého filmového plakátu šedesátých a počátku sedmdesátých let. Všechna díla se vyznačují poetickým laděním, snovou lehkostí a fantazií. Autorka získala i řadu prestižních mezinárodních cen. Oceněné filmové plakáty: 1973 - Grand prix na Mezinárodním filmovém festivalu v Cannes (Něžná); 1974 - cena kritiky tamtéž (Mládí a láska); 1979 - Zlatý Hugo na Mezinárodním filmovém festivalu v Chicagu (Zrcadlení).

V září roku 2008 byla plakátová tvorba Olgy Poláčkové-Vyleťalové představena na samostatné výstavě v pražském kině Světozor. Manžel, malíř, grafik, divadelní a filmový výtvarník Josef Vyleťal se narodil v roce 1940 v Brně a zemřel v Praze jako 49letý mistr klasického, veristického surrealizmu. Josef Vyleťal byl rovněž mj. tvůrcem filmových plakátů a kresba na FDC se rovněž věnuje tématu filmového plakátu, tentokráte z jeho dílny.
(zdroj www.cpost.cz)

FDC – obálka prvního dne vydání:

Se známkou se vydává obálka prvního dne včetně příležitostného poštovního razítka. V obrazové části obálky je vyobrazen plakát k filmu Ptáci - horor od Alfreda Hitchcocka. Obálka je vytištěna ocelotiskem z plochy v barvě černé. Na razítku je uprostřed textu a data zobrazen okraj filmového pásu a text: Praha, 5. 10. 2011.
(zdroj www.cpost.cz)

Český filmový plakát - Něžná

Český filmový plakát - Něžná

Český filmový plakát - Něžná

Poznámka redakce:

určitě jste si všimli nového způsobu zveřejňování novinek. Naší snahou je mít co nejrozsáhlejší informace a obrázky všeho dostupného filatelistického materiálu. Dejte nám vědět, jak se Vám nové články o novinkách zamlouvají.

Novinky za nominál:

nově v našem eshopu nabízíme nové poštovní známky ČR za nominál. Tuto konkrétní známku zakoupíte zde na tomto odkazu.

Autor: Česká pošta | 2. 10. 2011

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář


© 2002 - 2020 Zdeněk Jindra
ISSN 1214-4223