Česko-slovenská celistvost v roce 2009

V rámci internetové sběratelské aukce www.priklepni.cz je zasílán ověřovací dopis registrovaným uživatelům do poštovních schránek. Obrátil se na nás p. Karol Milan z Trenčína s poděkováním za obdržení zajímavé celistvosti, která vznikla omylem a náhodou. Jak je známo takto vzniká většina těch nejzajímavějších celistvostí.

Začalo to na poště v Úpici, odkud zasíláme veškerou naši korespondenci do celého světa. Tentokrát to bylo několik obyčejných dopisů po ČR a jeden na Slovensko, které si pošta sama vyzvedla u nás na pobočce s dalšími balíky. Pravděpodobně omylem došlo k tomu, že pracovnice za přepážkou v tom množství přehlédla dopis na Slovensko a nesprávně ofrankovala 10 Kč známkou jako by se jednalo o zásilku po ČR. Z dokladu, který nám pošta druhý den doručila na naší adresu, se tento omyl dal již těžko zjistit (doklad je na celkovou částku zaplaceného poštovného). Správný tarif pro Evropské země je 17 Kč.

Za několik dnů. Přesně 11. 6. 2009 se nám ozval na email p. Karol Milan s tím, že mu byl doručen uvedený dopis. Jeho email byl plný nadšení ze získané celistvosti i nehledě na to, že musel douhradit 0,20 € doplatné. Zobrazená celistvost má nečitelné razítko z Úpice a nepravdivý údaj - vybráno ze schránky. (Nepodařilo se mi zjistit důvod tohoto údaje, který dle výše upřesněného neodpovídá). Ručně bylo dopsáno T 700/1000 a odesláno na Slovensko do Trenčína. Je možné, že dopis byl jako špatně vyplacený zachycen při třídění a jelikož se jedná o obyčejný dopis, tyto poznámky tam pracovnice dopsaly, protože již pravděpodobně nevěděly, kdo dopis odeslal.

Česko-slovenská celistvost v roce 2009

Dále je na obálce čárový kód a příchozí strojové razítko pošty Trenčín 1, 11. 6. 09 - 19. V době roznášky listovních zásilek nebyl p. Karol Milan doma a tak poštovní doručovatelka v Trenčíně vhodila do schránky oznámení o uložení zásilky a na obálku ručně dopsala - Avízo 11. 6. 09 a Doplatit 0,20 €. Uvedený adresát zašel na poštu, kde zjistil o jaký dopis se jedná. U přepážky se dotázal, jestli může částku doplatného uhradit i poštovními známkami. Pracovnice pošty souhlasila a nalepila na obálku dvě známky s nominálem 3 Sk (druhá známka SR - tedy ještě Kčs) a 0,10 €. Vznikla tak velmi zajimavá a zřídka obvyklá celistvost s Česko-slovenským nádechem a obsahem tří měn - Kč, Sk/Kčs a €. Již teď je to hodnotná celistvost, která je ozdobou každé sbírky.

Česko-slovenská celistvost v roce 2009


Autor: Zdeněk Jindra | 18. 6. 2009

Komentáře

Poznámka k měnám

RE: Poznámka k měnám

Kčs/Sk

RE: Poznámka k měnám

RE: Poznámka k měnám

Přidat komentářZobrazit komentáře