Časopis Filatelie a co se šeptá

Účelem tohoto článku není pošpinit jméno druhé strany, ale uvést některé problémy, které tento časopis má, případně vyvolat diskusi a vyřešit je, či pomoci nalézt řešení.

Každému je jasné, že časopis Filatelie je asi nejčtenějším měsíčníkem o filatelii u nás. Je to velice dobrý časopis a obsahově bohatý. Osobně ho jako filatelista samozřejmě také odebírám, ale bohužel má hodně problémů, o kterých se v poslední době hodně mluví. Nejsou to problémy nijak závažné, ale podle mého názoru by se měly řešit. Asi největším problémem je, že se jedná o takový malý monopol na filatelii v ČR.

A proč to je problém pro filatelii jako takovou? Určuje totiž směr, jakým se filatelie v ČR ubírá. Jelikož jejich podivné rozhodování o tom, co je komerce a co není, je mi záhadné a rád bych dostal vysvětlení. Nechci vyvolat nějakou diskusní válku, to by nemělo cenu. Protivník je samozřejmě stokrát silnější a majetnější.

To berte trošku s humorem a nadsázkou, ale nevím proč jim přijde, že ten přítisk je komerční a tenhle zase není. Třeba takové vydání, které se připraví k výročí nějáké osobnosti a prodává se při příležitosti nějaké akce, je podle nich komerční záležitost. Je tomu skutečně tak a patří to tedy podle nich do jejich placené inzerce? Připravíte-li si takovouto informaci a zašlete ji časopisu Filatelie, můžete se setkat s odporem z jejich strany. Podle zkušeností a dle toho, co se všude říká, je to podle nich tedy komerční a výdělečná činnost. Myslíte si tedy, že pořádáte-li výstavu k výročí dejme tomu T.G. Masaryka a vydáte příležitostné filatelistické suvenýry, a to třeba v nákladu 200ks, a prodáváte je, máte z toho nějaký zisk? Myslím že ne, stěží totiž v dnešní době pokryjete náklady na danou akci. Proto si myslím, že časopis Filatelie hodně určuje směr, kterým se Česká filatelie řítí. Už to není SČF ani sami filatelisté, ale hlavně právě tento monopol.

Neberte tento článeček jako nějaké vyhlášení války či sepsání zlosti. Já osobně s tím nemám nic společného. Jen píšu o tom, o čem se v poslední době hodně mluví. Je to velká škoda, že časopis jako je Filatelie už nepatří SČF, ale obchodníkům. Tatam jsou časy staré zlaté Filatelie z předrevolučních let. Je sice pravda, že se muselo psát v komunistickém duchu, což byla velká nevýhoda, ale většinou byl ostatní filatelistický obsah velmi dobrý. Obsah dnešní Filatelie je také samozřejmě dost dobrý, ale nemůžu si pomoci, spíše je využíván k obchodu. Na druhou stranu je to ale lepší, než aby se časopis zrušil, jako se plánovalo po revoluci.

Na závěr bych chtěl napsat, že toto je pouze můj názor a od ostatních se může lišit. Není to vůbec názor redakce on-line magazínu Infofila. Ti tento článeček jenom zveřejnili na internetu. Věřím ale, že je hodně lidí, co se s tímto shodnou. Přeji Filatelii, aby se své problémy pokusila vyřešit a stala se více lidštější a myslela více na nás filatelisty a ne jen na zisk.

Autor: Jiří Stránský | 11. 2. 2003

Komentáře

Proč patří Filatelie obchodníkům

Filatelie nebyla lepsí v předrevolučních letech

RE: Filatelie nebyla lepsí v předrevolučních letech

Bez názvu

Cena casopisu a web site

RE: Cena casopisu a web site

Mnoho zdaru Infofile!

Přidat komentář  | Zobrazit komentáře


© 2002 - 2020 Zdeněk Jindra
ISSN 1214-4223