Café Hawelka

Kousek od vídeňských Příkop (Am Graben) v samém centru Vídně se v boční ulici Dorotheeergasse č.6 nachází proslulá kavárna CAFÉ HAWELKA, zahrnutá dnes již do památkové ochrany. Díky tomu nejnovější rakouská poštovní známka z emise Tradiční vídeňská pohostinství.
Pokud vám jméno zní česky, nemýlíte se. Stoletý pan kavárník Leopold Hawelka vítá denně hosty své kavárny a když byla ještě naživu jeho paní manželka, pekla osobně tradiční specialitu kavárny – české buchty. Dnes už je peče někdo jiný, ale tradice zůstala zachována.
I když pan kavárník žertem česky říká „Kdo nemá peníze, musí jít“, určitě vás to nebude stát majland, zajít si tam na výbornou kávu do prastarého interiéru. Nenechte se odradit neobvyklým interiérem. Ten dýchá ještě meziválečnou atmosférou a je pečlivě udržován stále ve stejném duchu (památková ochrana by ani nedovolila na tom něco měnit). Dříve se zde scházeli nejrůznější literáti, umělci, intelektuálové.
A ještě jedna moudrá věta z úst starého pána „Když se na hosty usmíváte, vytváříte atmosféru, která se nedá ničím nahradit“. Taková důležitá maličkost, která u nás často chybí.
Mohli bychom jmenovat řadu vynikajících vídeňských kaváren, ale Hawelkovic kavárna je jen jedna. Hodně zdraví Vám, pane Leopolde Hawelko!

Café Hawelka


Autor: Jaroslav Tomandl | 21. 4. 2011

Komentáře

Pěkný článek

Přidat komentář  | Zobrazit komentáře


© 2002 - 2020 Zdeněk Jindra
ISSN 1214-4223