Brána s pávem – výplatní známka určená pro přítisky

Název emise: Brána s pávem
Datum vydání : 26. 1. 2005
Známka číslo: 424
Nominální hodnota: 7,50 Kč
Známka číslo: 424
Tiskové listy: á 9 ks známek a 12 kuponů
Rozměr známkového obrazu: 23 x 30 mm
Výtvarný návrh: Karel Zeman
Způsob tisku známky: vícebarevný ofset
Námět známky: Ozdobná kovaná brána a páv.
Platnost: do odvolání

Brána s pávem – výplatní známka určená pro přítisky


Nová poštovní známka Brána s pávem nese symboliku otevřené brány - cesty ke slávě a štěstí. Co je to štěstí, ptá se básník ústy studenta Čuřila z filmu Cesta do hlubin študákovy duše. Odpovědí je mu okřídlená věta: „Múúška jenom zlatá...“

Brána s pávem je takovou muškou v srdcích každého z nás, ať už milujeme poštovní známku, nebo jsme pouze zákazníky pošty. Na zlatem zdobené kované bráně, panáček s trumpetou sedlající páva. Chceme-li vidět, co se skrývá za pootevřenou bránou, ptáme-li se, kam vede cesta a je-li za branou rozkvetlá zahrada plná čarokrásných květů, nebo vede-li nás cesta osudu do lesů, netuším odpověď. Neptám se ani Karla Zemana, autora návrhu této snivé poštovní známky, kam nás chtěl svojí branou zavést, neboť vždy je to jen naše cesta.

Na pravém horním kuponu tiskového listu nalezneme ozdobný detail ze známky. Část nákladu ponese na zbývajících kuponech drobné ornamenty související s kresbou známky a část nákladu je určena pro přítisky. Po vzoru některých poštovních správ vydalo Ministerstvo informatiky pro Českou poštu další poštovní známku s kuponem, na který si mohou zájemci nechat natisknout svůj motiv. Ač nejsem přítelem těchto přítisků, své zákazníky si tato služba pošty již našla a svým způsobem tak i propaguje českou poštovní známku.

Tuto známku vytiskla tentokrát tiskárna Victoria Security Printing, a.s. a jako celek působí lehce a snivě.

Autor: Pavel Lukavský | 11. 2. 2005

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář


© 2002 - 2020 Zdeněk Jindra
ISSN 1214-4223