Bramborové známky

Na aršíku ostrova Tristan da Cunha vydaném roku 2015 (OBR.1) je vyobrazeno devět tzv. bramborových poštovních známek a dále první známkové provizorium tohoto ostrova z roku 1952 – přetisk na známce Ostrova Svaté Heleny.

Bramborové známky

Proč se jedná o bramborové známky? Jsou to návrhy, které v roce 1946 vytvořil vědec Allan B. Crawford. Ten poprvé navštívil ostrov v roce 1937 při plavbě z anglického Southamptonu do Jižní Afriky. Při pozdějších návštěvách zaregistroval poptávku po poštovních známkách ostrova od filatelistů i od kolem plujících lodí. A tak v uvedeném roce 1946, díky časově nenáročné práci v meteorologické službě, kterou na ostrově vykonával, vytvořil spolu s kreslířem Jimmy Brownem návrhy provizorních známek či správněji nálepek. Jelikož neměli oprávnění použít portrét vládnoucího krále Jiřího VI., namalovali na nálepky britskou vlajku. Doporučili ostrovanům, aby tyto nálepky lepili na zadní stranu dopisů. Současně zaslali britskému generálnímu poštmistrovi sérii těchto nálepek se žádostí o vydání řádných poštovních známek pro ostrov Tristan da Cunha. Žádost byla zamítnuta. První oficiální známky - známkové provizorium tohoto ostrova tak vzniklo až roku 1952 – přetiskem na známkách Ostrova Svaté Heleny.

Jako pozůstatek druhé světové války na ostrově byly brambory jako platidlo. Na nálepkách se proto jako paralelní měna k britských pencím nachází příslušný počet kusů brambor. Toto lze zřetelně vidět na přiloženém vyobrazení aršíku (OBR.2) připomínajícího Sira Rowlanda Hilla, tvůrce britské poštovní reformy – jedna pence nebo čtyři brambory. Proto filatelisté hovoří o bramborových známkách.

Bramborové známky


Autor: Jaroslav Tomandl | 2. 8. 2016

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář


© 2002 - 2020 Zdeněk Jindra
ISSN 1214-4223