Nabídka našeho eshopu

Lupa nejen na čtení zvětšovací 8x, 20x - S7132

Lupa nejen na čtení zvětšovací 8x, 20x - S7132

  • Cena: 611 Kč

Bram Klein - Ukradená známka

Jedinečná, vzácná a tedy i drahá československá známka je ukradena na výstavě v Japonsku. O dvacet šest let později se jako zázrakem znovu objeví na aukci v Praze. Jak je to možné? Takto je uváděná nová kniha Brama Kleina – Ukradená známka.

Při čtení této knihy se čtenář ocitá ve zvráceném světě peněz, padělků a podvodů. Má pocit, že filatelie je koníček ve kterém se pohybují podvodníci a padělatelé. Tak trochu tím kniha připomíná Kmotra Mrázka, ale kdo je Mrázek a kdo lidé, kteří s ním soupeří o moc a peníze se nás již raději neptejte.

Letmo stačí například zmínit. Burda je v knize popisován jako největší filatelistická držgrešle, která pro peníze udělá vše a spojí se i s takovým člověkem jako je Ludvík Pytlíček. Pochopiteně jenom kvůli penězům. Nejvtipnější je scénka kde popisuje jak miluje šustění peněz a jak B. Kleinovi předává knihu Ludvíka Pytlíčka. Což v tom oparu toho co se dělo kolem zní dost výsměšně. Pochopitelně je potřeba dát Burdovi nějakou lekci, ale až takovou?

Zajímavé je především setkání s Jakubem Novákem, který je v knize nazván jako nejdůležitější člověk ve světě českých poštovních známek. Doposud si každý český filatelista myslel, že tím nejdůležitějším člověkem je František Beneš. Vydavatel časopisu Filatelie. A ejhle, on je to nějaký Jakub Novák, kterého bohužel neznáme a nikdy jsme o něm nic neslyšeli. Je to ale dobře informovaný boss naší filatelie tento Kubík Novák. Jen tak mimochodem vypráví, že bývalý předseda SČF Ladislav Dvořáček působil u zpravodajské služby ČSSR a měl tam i vysokou hodnost a další nepodstatné informace k danému případu ukradených známek, které se jen tak mimoděk zmiňují, aniž by to mělo hlavu a patu. Proč vlastně?

S Ladislavem Dvořáčkem vyšel přece nádherný třídilný a pochvalný rehabilitační rozhovor, který provedl František Beneš – Ladislav Dvořáček pětasedmdesátiletý. Ještě v roce 1998, kde k tomu Dvořáček kromě jiného uvedl - Takže mohu zodpovědně prohlásit, že jsem nikdy nebyl ani vědomým spolupracovníkem či agentem STB, ani špiónem. Tak, jak to tedy je? Nevíme pochopitelně, zda Kubík Novák tento rozhovor četl, ale snad četl tu nedávnou aféru kolem Lumíra Brendla, která se hodila do krámu pro jeho etickou dehonestaci a likvidaci jako předsedy SČF.


Myslíme, že nikdo by toto neměl soudit, alespoň ne ve filatelistických časopisech či v jeho světě, když už tu brzo po nás bude generace nových filatelistů, která z té bohaté doby afér může vycucat spousty informací a detailně zpracovat charaktery osob a toho, co se tu po revoluci v devadesátých letech vůbec dělo.
Nu nebude to veselé čtení pánové – bohužel! A ještě není všem dnům konec.

Bram Klein na druhou stranu sepsal velmi čtivou knihu, která odkrývá zcela nepokrytě aktuální poměry v naší filatelii, které jsou bohužel dost mizerné. Prodej padělků na každém rohu, aféra za aférou. Člověk by si řekl, že ti filatelisté a ta generace obchodníků z devadesátých let vůbec není nudná, jak se častokrát traduje. Dnešní filatelista je skoro akční hrdina, protože alespoň v té vysoké filatelii není nuda. Pořád se něco děje.

Jako příležitostní spisovatelé a redaktoři chápeme B. Kleina a jeho zoufalost z našich poměrů. Také bychom se z toho chtěli vypsat. Autor by měl pokračovat v psaní a zajímat se o poměry v naší filatelii, protože první část odkryl záslužně. Tedy, pokud to zdraví dovolí, protože osobně chápeme, co sil to musí stát se v tom vůbec orientovat.

Nyní by se měl i zaměřit na to, kým byl vlastně jeho tatínek napálený při nákupu nové a další žilkované známky. To je asi věc, kterou by jako filatelista určitě nesnesl, protože jak je známo, padělky jsou pro nás filatelisty tím největším póvlem v oboru, kterým opovrhujeme.

Kdo tedy tatínkovi vlastně opravdu prodal žilkovaný padělek do jeho sbírky za několik miliónů?
Opět další padělek, o kterém ani redakce Infofily doposud nevěděla. Otázkou je, kolikátý již?

Za chvilku jich bude více než těch opravdu pravých. Tam je vodítko, jak dále pokračovat v psaní, ale autor by musel pochopitelně pátrat i z více zdrojů než doposud. Pravda by mohla být bolavá a opravdové a správné jméno prodejce padělků (nikoliv jméno někdo říkal) by mohl sdělit v dalším pokračování. Rádi vydáme.

Nejvíce se nám na knize zamlouvala část historická. Tedy dost věrný příběh o Jaroslavu Lešetickém a dalších aktérech naší filatelie. Popis vzniku PČ 1919 jsme takto dobře sepsaný zatím v naší beletrii nikdy nečetli. Jsou v tomto příběhu dobře propracované detailní informace a člověk skoro ani nevěří tomu, že to psal někdo kdo se filatelii nevěnuje, a k naší republice nemá prakticky žádný vztah.

Je vidět, že Kubík Novák v hospodě vyprávěl dost přesně. Nelze tedy než gratulovat.

Bram Klein - Ukradená známka


Autor: Redakce | 21. 8. 2018

Komentáře

Lidé zmínění v knize

Přidat komentářZobrazit komentáře


Nabídka našeho eshopu

Ceník poštovních známek - katalog World Philately 2022 - 9 zn. zemí na DVD

Na DVD je devět známkových zemí - ČSR (1918-1939), ČSR (1945-1992), ČR (1993-2021), SR (1993-2021), Protektorát ČaM (1939-1945), Slovenský stát (1939-1945), Rakousko (1850-1918), Rakousko (1918-1938), Uhersko (1871-1918).

  • Cena: 949 Kč
Rakousko - čistá - č. 937-940

Rakousko - čistá - č. 937-940

  • Cena: 315 Kč