Bitva u Trafalgaru

Známkou, aršíkem i výstavou BRNO 2005, ale i příležitostnými razítky ve Tvarožné a Slavkově u Brna, si letos připomínáme 200 let od bitvy u Slavkova. Byla to pro Napoleona Bonaparta vítězná bitva, která se odehrála na našem území. Letos má své 200. výročí ještě jedna bitva, která však znamenala pro Napoleona porážku, a to námořní bitva u Trafalgaru (u jihozápadního pobřeží Španělska). Slavné vítězství britského válečného loďstva vybojoval dne 21.října 1805 legendární vice-admirál Lord Horatio Nelson, který velil svému loďstvu (27 lodí) z válečné lodě HMS Victory. V bitvě porazil spojenou francouzsko-španělskou flotilou (33 lodí), které velil francouzský admirál Pierra Villeneuve.

Vice-admirál Nelson v bitvě zahynul, kulka vystřelená z francouzské lodi „Redoutable“ jej zasáhla do prsou a vice-admirál zakrátko poté skonal. Jeho tělo bylo převezeno do Anglie,“zabalzamováno“ v sudu s rumem. Traduje se, že cestou do své vlasti námořníci potajmu rum vypili.

Nelsonovu admirálskou loď „Victory“ lze i dnes shlédnout v suchém doku č.2 v anglickém Portsmouth. Má svoji posádku a plní dvojí funkci, jednak jako součást Královského námořního muzea, ale též jako vlajková loď Druhého námořního Lorda.

Dne 18.10.2005 vydala britská pošta 6-známkovou serii a aršík k tomuto jubileu (viz. naše Článkoviště – Euro novinky ze dne 9.11.2005 – Velká Británie 2/2005). Mnoho dalších známkových zemí se připojilo, aby svými známkovými emisemi připomněly slavné jubileum.

Bitva u Trafalgaru


Autor: Jaroslav Tomandl | 1. 12. 2005

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář


© 2002 - 2020 Zdeněk Jindra
ISSN 1214-4223