Bitva u Hastingsu (LP 1066)

Jak praví knihy dějepisné, bitva u Hastingsu v roce 1066, v níž nad Anglosasy zvítězil normanský vévoda Vilém I. Dobyvatel, byla rozhodným mezníkem v dějinách Británie. Pokud bychom chtěli tento historický mezník filatelisticky vyjádřit, poslouží nám k tomu známková emise britské královské pošty k devítistému výročí této bitvy. Na známkách této umělecko-historické emise nacházíme výjevy ze slavné tapisérie v Bayeux, nazývané též tapisérií královny Matildy (manželky vévodu Viléma). Dílo se nesprávně označuje jako tapisérie, ve skutečnosti se jedná o výšivku na lněném plátně dlouhém sedmdesát a širokém půl metru. Jsou to výjevy ze slavné bitvy, kterou Normani získali Anglii.

Bitva u Hastingsu (LP 1066)


Když pak ke zmiňované sérii známek přiložíme ještě strojové propagační razítko pošty v anglickém Hastings „HASTINGS POPULAR WITH VISITORS SINCE 1066“ a známku Francie ke stejnému jubileu, dále známku Barbudy s portrétem Viléma I. Dobyvatele, je vyjádření tohoto historického zlomu v britských dějinách tematicky solidně doloženo.

Bitva u Hastingsu (LP 1066)


Tímto příspěvkem bych současně rád zdůraznil význam strojových propagačních razítek pro námětovou filatelii. Těžko se sbírají, často se musíme uspokojit s výstřižkem, ale hledání mnohdy stojí za to.

Autor: Jaroslav Tomandl | 11. 4. 2005

Komentáře

Hastings - Bohemia Road

Přidat komentář  | Zobrazit komentáře


© 2002 - 2020 Zdeněk Jindra
ISSN 1214-4223