Bitva tří císařů – Austerlitz 1805

2. prosince 2005 uplyne 200 let od bitvy u Slavkova, mezinárodně známé jako bitva u Austerlitz, která byla triumfem Napoleonova válečného umění.

Česká pošta připomněla toto význačné historické jubileum aršíkem a známkou vydanými k propagaci Evropské výstavy poštovních známek BRNO 2005. Reprodukce olejomalby francouzského malíře L.-F. Lejeuna z r. 1808 na aršíku (originál se nachází na zámku Versailles u Paříže ) zachycuje atmosféru v předvečer bitvy, kdy Napoleon se svými generály vyslýchá moravské sedláky.

Bitva tří císařů – Austerlitz 1805

Známka pak znázorňuje Mohylu míru a portrét císaře Napoleona I. (společná emise České republiky a Francie).

Bitva tří císařů – Austerlitz 1805
Bitva tří císařů – Austerlitz 1805

Dne 1. listopadu si jubileum připomene příležitostným razítkem pošta Tvarožná, 1. a 2.prosince pak Slavkov u Brna.. S tímto jubileem historicky souvisí událost, kterou připomíná slovenská známka hodnoty 23 Sk vydaná 29. 4. 2005 „Bratislavský mier“.

Bitva tří císařů – Austerlitz 1805

Pokusme se několika větami připomenout historické souvislosti

Bitva tří císařů byla jedním z největších vojenských střetů, k jakým na našem území došlo. Dne 2. prosince 1805 se utkala spojenecká vojska ruského cara Alexandra I. a rakouského císaře Františka I. s armádou francouzského císaře Napoleona I. na pahorcích a v údolích mezi Brnem a Slavkovem. Bojovalo proti sobě na 90 tisíc spojeneckých a 70 tisíc francouzských vojáků. Napoleon, který byl ve velké početní nevýhodě, sledoval první hodiny bitvy z malé vyvýšeniny zvané Žuráň. (André Castelot v životopisné knize Napoleon Bonaparte píše o tom, jak Napoleon v předvečer bitvy říká svým generálům : „Sám budu řídit své pluky. Budu se držet mimo dostřel, pokud se svou obvyklou chrabrostí zasejete zmatek do řad nepřátel. Ale pokud bude vítězství nejisté, spatříte svého císaře, jak se jako první vystavuje kulkám,“ Tato poslední slova jednotky „elektrizovala“. Ve chvíli, kdy procházel kolem osmadvacátého šiku, jeden voják na něj zavolal: „Slibujeme ti, že zítra budeš bojovat jenom očima“.)

Povel k útoku vydal 2. prosince v 8.30 hod. Skvělou strategií (která se dodnes přednáší na vojenských akademiích celého světa) se mu podařilo nepřátelská vojska rozdělit a zahnat na útěk. Na bitevním poli padlo 27tisíc rakouských a ruských vojáků.

Dne 13. listopadu 1805 vtáhl Napoleon vítězně do Vídně.

Dne 26.12.1805 byla pak v Bratislavě (v Primaciálním paláci) podepsána mírová dohoda. Poražené Rakousko se muselo podepsat pod územní ztráty, přišlo o Benátsko, Istrii a Dalmácii, Švábsko a Tyrolsko. Dále muselo platit válečné reparace.

Autor: Jaroslav Tomandl | 2. 11. 2005

Komentáře

Názor ...

RE: Názor ...

27 tisíc mrtvých ...

RE: Názor ...

Chtěl bych připomenout výročí válek v Čechách

Přidat komentář  | Zobrazit komentáře


© 2002 - 2020 Zdeněk Jindra
ISSN 1214-4223